dnes je 20.4.2024

Input:

Přílohy k vyhlášce č. 441/2013 Sb., k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška) ve znění novely č. 345/2015 Sb.

8.1.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.12.2 Přílohy k vyhlášce č. 441/2013 Sb., k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška) ve znění novely č. 345/2015 Sb.

Ing. Bohumír Číhal

Kromě změn uvedených v textu aktualizace této kapitoly mění vyhláška č. 345/2015 Sb. některé hodnoty v tabulkách a výpočetní vzorce, na které text odkazuje.

Příloha č. 1

Měření a výpočet výměr staveb a jejich částí

Definice, měření a postupy podle této přílohy uvádíme v samostatné kapitole 2/1.12.3.

Stavební pozemky

Příloha č. 2

Tabulka č. 1: Základní ceny stavebního pozemku vyjmenovaných obcí, okresů, nebo oblastí.

Kraj  Kraj  Kraj  
Obec/oblast  Základní cena  Obec/oblast  Základní cena  Obec/oblast  Základní cena  
Hlavní město Praha  Vysočina  Jihomoravský  
Praha-oblast 1  50 310  Jihlava 1  2 200  Brno-oblast 1  9 460  
Praha 13 - 19  4 580  Pelhřimov  670  Břeclav  1 390  
Středočeský  Karlovarský  Olomoucký  
Beroun  2 450  Karlovy Vary 1  6 720  Olomouc 1  4 100  
Příbram  1 380  Sokolov  750  Přerov 1, 2  1 970  

Tab. č. 1: Příklady uváděných základních cen v Kč za m2

Zařazení obcí vč. rozdělení měst na oblasti podle katastrálních území je uvedeno v Tabulce č. 3.

Tabulka č. 2: Úprava základních cen stavebních pozemků obcí nevyjmenovaných v Tabulce č. 1.

Označení znaku  Název znaku  Hodnota znaku  
od  do  
O1  Velikost obce podle počtu obyvatel  0,95  0,5  
O2  Hospodářsko-správní význam obce  0,95  0,6  
O3  Poloha obce  1,05  0,80  
O4  Technická infrastruktura v obci  1,00  0,55  
O5  Dopravní obslužnost obce  1,00  0,70  
O6  Občanská vybavenost obce  1,00  0,80  

Tab. č. 2: Příklady rozsahu hodnot pro úpravu základních cen

Jednotlivé znaky O1 až O6 se zařazují do kvalitativních pásem s příslušným hodnotou znaku. V případě, že obec lze začlenit do více kvalitativních pásem jednotlivých znaků, použije se pro výpočet nejvyšší hodnota z těchto kvalitativních pásem.

Příloha č. 3

Tabulka č. 1: Index trhu s nemovitými věcmi. Hodnocené znaky (Pi 1 až 6), charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty.

Hodnocené znaky: Situace na dílčím (segmentu) trhu s nemovitými věcmi, Vlastnické vztahy, Změny v okolí, Vliv právních vztahů, Ostatní neuvedené (např. nový investiční záměr, energetická úspornost, vysoká ekonomická návratnost – nově zařadila novela) a Povodňové riziko (P6).

Index trhu: IT= P6 × (1 + Σ P1-5)

Zařazení do kvalitativního pásma znaku Pi 3 až 5 musí hodnotitel v posudku odůvodnit včetně výše jeho hodnoty.

Index trhu IT je roven 1 pro pozemky nezastavěné

  • určené k zastavění skládkou nebo zastavěné pozemky již takto užívané;

  • určené k zastavění vodním dílem nebo již zastavěnéo vodním dílem a dalšími stavebními součástmi vodního díla, které se evidují v katastru nemovitostí, nebo pozemky rybníku a malé vodní nádrže vedené v katastru nemovitostí v druhu zastavěná plocha a nádvoří;

  • na který bylo vydáno rozhodnutí o změně využití území pro skládky, skladové, odstavné, nebo manipulační plochy, přírodní sportoviště, rekreační plochy, nebo pozemku takto již užívané;

  • na který bylo vydáno rozhodnutí o změně využití území pro terénní úpravy v souvislosti s těžební a jí obdobnou činností nebo s ní souvisejícími pracemi na zemském povrchu, zejména pro zřizování lomů, pískoven, odvalů a výsypek, nebo pozemku již takto užívaného.

Tabulka č. 2: Index omezujících vlivů pozemku. Hodnocené znaky (Pi 1 až 6), charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty.

Hodnocené znaky: Geometrický tvar pozemku a velikost pozemku, Svažitost pozemku a expozice, Ztížené základové podmínky, Chráněná území a ochranná pásma, Omezení užívání pozemku a Ostatní neuvedené (P6).

Index omezujících vlivů na pozemek:

IO = 1 + Σ P1-6

Zařazení do kvalitativního pásma znaku P 6 Vlivy snižující cenu musí hodnotitel v posudku odůvodnit včetně výše jeho hodnoty.

Tabulka č. 3: Index polohy pro pozemky zastavěné nebo určené pro stavby rezidenční, pro rodinnou rekreaci, pro stavby pro obchod a administrativu. Hodnocené znaky (Pi 1 až 11), charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty.

Hodnocené znaky: Druh a účel užití stavby (P1), Převažující zástavba v okolí pozemku a životní prostředí, Poloha pozemku v obci, Možnost napojení pozemku na inženýrské sítě, které jsou v obci, Občanská vybavenost v okolí pozemku, Dopravní, Osobní hromadná doprava, Poloha pozemku nebo stavby z hlediska komerční využitelnosti, Obyvatelstvo, Nezaměstnanost a Vlivy ostatní neuvedené.

Index polohy: IP = P1 × (1 + Σ P2-11)

Začlenění do kvalitativního pásma se posuzuje pro všechny pozemky v jednotném funkčním celku.

Zařazení do kvalitativního pásma znaku P11 Vlivy ostatní neuvedené (snižující cenu, bez dalších vlivů, zvyšující cenu) musí hodnotitel v posudku odůvodnit včetně použité výše jeho hodnoty.

Tabulka č. 4: Index polohy pro pozemky zastavěné nebo určené pro stavby garáží, pro výrobu, pro sklady, dopravu a spoje a pro zemědělství. Hodnocené znaky (Pi1 až 7), charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty.

Hodnocené znaky: Druh a účel užití stavby (P1), Převažující zástavba v okolí pozemku, Možnost napojení pozemku na inženýrské sítě obce, Dopravní dostupnost k hranici

pozemku (areálu, pozemku s povrchovou těžbou), Parkovací možnosti, Výhodnost pozemku z hlediska komerční využitelnosti a Vlivy ostatní neuvedené.

Index polohy: IP = P1 × (1 + Σ P2-7)

Začlenění do kvalitativního pásma se posuzuje pro všechny pozemky v jednotném funkčním celku.

Zařazení do kvalitativního pásma znaku Vlivy ostatní neuvedené (snižující cenu, bez dalších vlivů, zvyšující cenu) musí hodnotitel v posudku odůvodnit včetně použité výše jeho hodnoty.

K tabulkám 3 a 4

Podle vyhl. č. 441/2013 Sb. ustanovení § 48a Zatřídění pro určení indexu polohy se použijí pro výpočet indexu polohy hodnoty kvalitativních pásem z Tabulky č. 3 nebo 4 určené pro pozemek

  • podle druhu a účelu užití hlavní stavby, která se na něm nachází nebo se kterou je v jednotném funkčním celku (bez ohledu na to, zda je stavba součástí pozemku, samostatnou věcí, nebo součástí práva stavby);

  • příslušející k jednotce podle druhu a účelu užití stavby, ve které se jednotka nachází;

  • s více hlavními stavbami, které nejsou společně užívané podle účelu jejich užití. Jsou-li některé hlavní stavby součástí pozemku a současně některé samostatnou věcí, nebo součástí práva stavby, zatřídění se provede pouze podle účelu užití hlavních staveb, které jsou jeho součástí;

  • nebo pozemky v jednotném funkčním celku s více stavbami, které jsou společně užívané, podle účelu užití hlavní stavby, pokud jej lze určit. Nelze-li určit jeden účel užití, pak pro všechny pozemky v jednotném funkčním celku se účel užití určí obdobně jako u pozemku s více hlavními stavbami.

U nezastavěného pozemku, který je určen k zastavění, se postupuje podle určeného účelu užití stavby. U nezastavěného pozemku nebo pozemku pouze se stavbami, které nemají charakter hlavní stavby, a nelze ho zařadit předchozím způsobem, se pro určení indexu vychází z předpokládaného účelu užití, pro který je pozemek určen v územním plánu, nebo regulačním plánu, bez ohledu na to, zda je stavba součástí pozemku, samostatnou věcí, nebo je součástí práva stavby. Nelze-li účel užití jednoznačně určit, použijí se hodnoty kvalitativních pásem jednotlivých znaků z Tabulky č. 3 přílohy č. 3.

Pro stavbu, která je

  • součástí pozemku, se vždy použije hodnota indexu polohy určená pro pozemek, jehož je součástí;

  • samostatnou věcí, nebo je součástí práva stavby, a je stavbou hlavní, se použijí hodnoty kvalitativních pásem jednotlivých znaků z Tabulek č. 3, nebo 4 přílohy č. 3 podle jejího druhu a účelu užití;

  • samostatnou věcí, nebo je součástí práva stavby, a je užívána společně se stavbou hlavní, se použije hodnota indexu polohy určená pro hlavní stavbu. Je-li společně užívaná s více hlavními stavbami, použije se zatřídění podle stavby, ke které její užívání převažuje.

Pro stavbu, u které nelze jednoznačně určit účel užití, se použijí hodnoty kvalitativních pásem jednotlivých znaků z Tabulek č. 3, nebo č. 4, přílohy č. 3 podle převažujícího účelu užití (a stanoveného pořadí sloupců tabulek).

Tabulka č. 5: Úpravy základních cen pro pozemky komunikací. Hodnocené znaky (Pi 1 – 5), charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty.

Hodnocené znaky: Kategorie a charakter pozemních komunikací, veřejného prostranství a drah, Charakter a zastavěnost území, Povrchy, Vlivy ostatní neuvedené, Komerční využití (P5).

Index: I = P5 × (1 + Σ P1-4)

Zařazení do kvalitativního pásma znaku P4 Vlivy ostatní neuvedené (snižující cenu, bez dalších vlivů) musí hodnotitel v posudku odůvodnit včetně použité výše jeho hodnoty.

Maximální hodnota součtu všech srážek u znaků 1 až 4 činí nejvýše −0,9 (90%).

Zemědělské pozemky

Příloha č. 4

Příloha č. 4 obsahuje tabulky základních cen zemědělských pozemků podle BPEJ. Bonitovaná půdně ekologická jednotka (BPEJ) zemědělských pozemků označená pětimístným číselným kódem vyjadřuje hlavní půdní a klimatické podmínky, které mají vliv na produkční schopnost zemědělské půdy a její ekonomické ohodnocení. První číslice kódu BPEJ značí příslušnost ke klimatickému regionu (0 – 9), druhá a třetí číslice vymezuje příslušnost k určité hlavní půdní jednotce (01 – 78), čtvrtá číslice stanoví kombinaci svažitosti a expozice pozemku ke světovým stranám (0 – 9) a pátá číslice určuje kombinaci hloubky půdního profilu a jeho skeletovitosti (0 – 9).

BPEJ  Kč/m2  BPEJ  Kč/m2  BPEJ  Kč/m2  
00100  16,77  01904  7,40  02044  2,86  
03201  6,46  03221  4,55  03939  1,18  
06000  17,37  06511  2,68  06901  1,76  
13301  8,53  13909  1,18  97889  1,15  

Tab. č. 3: Příklady výše základní ceny podle BPEJ

Příloha č. 5

Příloha č. 5: Úprava základních cen zemědělských pozemků.

Tabulka přílohy uvádí

  • přirážky 20 – 560 %, jde-li o pozemky na území obce (podle počtu obyvatel), nebo obcí sousedních nebo v jejich okolí ve všech katastrálních územích, jejichž kterákoli část se nachází do určené vzdálenosti od nejblíže položeného bodu na hranici území obce;

  • srážky 3 – 15 %, jde-li o pozemky, jejichž vzdálenost od nejbližších míst souvisle zastavěné části obce je od 2 nad 5 km;

  • srážky až o 15 – 35 %, jde-li o pozemky, jejichž zemědělské využití je prokazatelně sníženo z uvedených důvodů.

Lesní pozemky

Příloha č. 6

Příloha č. 6 uvádí základní ceny lesních pozemků podle souborů lesních typů (Kč/m2). Kód souborů lesních typů (SLT) je tvořen číslem vegetačního lesního stupně (0 – borový až 9 – klečový) a písmenem edafické kategorie (charakterizuje vlastnosti lesní půdy, vč. obsahu a vlivu vody a edafickou druhovou kombinaci). SLT sdružují lesní typy podle ekologické příbuznosti vyjádřené hospodářsky významnými vlastnostmi stanoviště. Lesní typy jsou zakresleny v lesnických typologických mapách.

Příloha č. 7

Příloha č. 7 Úprava základních cen lesních pozemků obsahuje srážky (až do 60 %) pro vyjmenované kategorie lesů (lesy imisní, zvláštního určení) a další vlivy (např. tvar lesních pozemků, omezené hospodaření, pozemek na antropogenní půdě, zhoršené odtokové poměry, terénní překážky).

Budovy

Příloha č. 8

Tabulka č. 1: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru budovy a její standardní vybavení a základní ceny za m2 podlahové plochy bytu a nebytového prostoru.

Budovy jsou členěny podle Standardní klasifikace produkce Českého statistického úřadu (SKP) a klasifikace Stavebních děl CZ-CC (národní verze mezinárodního standardu Classification of Types of Constructions) a v tabulce zařazeny do typů A až Z. (Např. typ budovy C, s účelem užití budovy škol, universit a pro výzkum, číslo SKP 46.21.17.1.1, kód CZ-CC 1263). Základní ceny za m3 obestavěného prostoru nezahrnují náklady na účelové využití půdního prostoru.

Typ  Účel užití budovy  Základní cena v Kč za  
m3 OP  m2 PP  
C  budovy škol a pro výzkum  2 538   
E  budovy pro sport  2 579   
H  budovy pro obchod a služby  2 669   
I  budovy bytové ostatní  2 239   
J  budovy vícebytové (typové)  1 950   
L  budovy pro průmysl  2 786   
R  garáže  2 460   
 byt v budově vícebytové typové J   8 020  
 nebytový prostor v budově vícebytové   3 800  
Poznámka: OP – obestavěný prostor, PP – podlahová plocha 

Tab. 4: Příklady základních cen podle Tabulky č. 1

Tabulka č. 2: Standardní vybavení budov. Tabulka uvádí popis standardu konstrukcí a vybavení pro typy budov, uvedených Tabulce č. 1.

Příklad popisu standardu svislých konstrukcí vč. obvodového pláště (bez úprav panelů) typů budovy A až L:

  • zděné z plných cihel min. tl. 45 cm, dtto z cihel či jiných materiálů v menších tloušťkách odpovídajících z hlediska tepelně technických parametrů cihelné zdi z plných cihel v tl. 45 cm;

  • sendvičové v různých skladbách vrstev s tepelnou izolací o min. tloušťce 24 cm, dvou- i vícevrstvé odpovídající technickým parametrům zdi z plných cihel v tl. 45 cm, montované i monolitické samonosné, nenosné v kombinaci se sloupy a tyčovými prvky, montované, monolitické;

  • sendvičové dřevěné s tepelně izolační vložkou, min. tloušťka 12 cm odpovídající tepelně technickým parametrům zdi z plných cihel v tl. 45 cm, odolné plísni a vyhovující hygienickým normám.

Haly

Příloha č. 9

Tabulka č. 1 a 2: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru haly (typu A až M) a její standardní vybavení a cena za m2 podlahové plochy bytu a nebytového prostoru ve všech typech hal. Základní ceny za m3 obestavěného prostoru nezahrnují náklady na účelové využití půdního prostoru.

Typ  Účel užití haly  Základní cena v Kč za  
m3 OP  m2 PP  
B  budovy pro sport  2 029   
C  budovy pro obchod  1 996   
E  budovy pro průmysl bez jeřábových drah  1 620   
J  budovy pro skladování a manipulaci  1 599   
L  budovy pro zemědělství (živočišné)  1 930   
M  budovy pro vodní hospodářství  2 424   
 byt ve všech typech hal   1)  
 nebytový prostor ve všech typech hal   2)  
Poznámky: OP – obestavěný prostor PP – podlahová plocha1) Cena OP dle druhu haly x konstanta 3,8 2) Cena OP dle druhu haly x konstanta 3,55 

Tab. 5: Příklady základních cen hal podle Tabulky č. 1

Příloha č. 10

Příloha č. 10: Koeficienty přepočtu základní ceny podle druhu konstrukce – K1 pro budovy a haly.

Konstrukce  Koeficient K1 pro  
budovy  haly  
zděné  0,939  1,075  
monolitické betonové tyčové  1,158  1,040  
monolitické betonové plošné  1,132  1,132  
kovové  1,032  0,948  
dřevěné na bázi dřevní hmoty  1,029  0,936  

Tab. 6: Příklady koeficientů K1 podle přílohy č. 10

Rodinné domy, rekreační chalupy a domky

Příloha č. 11

Příloha č. 11: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru rodinných domů, rekreačních chalup a rekreačních domků a jejich standardní vybavení a základní ceny za m2 podlahové plochy bytu a nebytového prostoru.

Základní ceny podle této přílohy se použijí pro stanovení upravené ceny rodinného domu, rekreační chalupy a rekreačního domku, jejichž obestavěný prostor je větší než 1 100 m3 nebo jde-li o původní zemědělskou usedlost nebo není-li pro ně v příloze č. 24 stanovena základní průměrná cena nebo jsou-li tyto stavby rozestavěné.

Tabulky č. 1 až 3 uvádějí: Základní ceny obestavěného prostoru rodinných domů, rekreačních chalup a rekreačních domků podle typu konstrukce a koeficienty pro úpravu ZC. Do uvedeného počtu podlaží stavby se šikmou nebo strmou střechou není započteno podkroví. V případě účelového využití podkroví se cena stavby vynásobí příslušným koeficientem z tabulky č. 2.

Svislá konstrukce  Rodinný dům, rekreační chalupa, rekreační domek  
nepodsklepený  podsklepený  
jedno NP  dvě NP  jedno NP  dvě NP  
zděná  2 290  1 975  2 130  1 900  
žb - monolitická  2 495  2 140  2 340  2 065  
žb – montovaná  2 390  2 050  2 235  1 975  
dřevěná  2 080  1 780  1 925  1 705  
Koeficient při rozsahu podkroví k zastavěné ploše 1. nadzemního podlaží  
do 1/3  1,050  1,040  1,050  1,040  
nad 1/3 do 2/3  1,090  1,075  1,090  1,075  
nad 2/3  1,120  1,100  1,120  1,100  

Tab. 7: Vybrané základní ceny v Kč za 1 m3 OP staveb s šikmou nebo strmou střechou

Tabulky č. 4 až 6: Základní ceny za m2 podlahové plochy bytu a nebytového prostoru rodinných domů, rekreačních chalup a rekreačních domků, včetně popisu standardu.

Účel užití jednotky  Cena v Kč za m2 podlahové plochy  
byt  cena OP dle typu stavby x konstanta 4,6  
nebytový prostor – garáž  cena OP dle typu stavby x konstanta 4,4  
nebytový prostor ostatní kromě garáže  cena OP dle typu stavby x konstanta 4,5  
Poznámka: cena OP v Kč/m3 

Tab. č. 8: Vybrané základní ceny podlahové plochy bytu a nebytového prostoru

Rekreační a zahrádkářské chaty

Příloha č. 12

Tabulky č. 1 až 4: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru rekreačních chat a zahrádkářských chat a jejich standardní vybavení podle typu konstrukce. Údaje z této přílohy se použijí pro rekreační chaty a zahrádkářské chaty, jejichž základní ceny nejsou uvedeny v příloze č. 25, nebo jsou-li tyto stavby rozestavěné.

Svislá konstrukce  Základní cena v Kč za 1 m3 OP chaty  
nepodsklepené  podsklepené  
zděná v tl. nad 15 cm  1 750  1 650  
dřevěná srubová  1 360  1 260  
dřevěná montovaná  1 400  1 440  
dřevěná jednostranně obíjená  850  930  

Tab. č. 9: Příklady základních cen rekreačních a zahrádkářských chat

V případě účelového využití půdního prostoru se cena stavby vynásobí příslušným koeficientem z tabulky č. 2, který je staveb při rozsahu podkroví k zastavěné plochy 1. nadzemního podlaží

  • do 1/3 1,05,

  • nad 1/3 do 2/3 1,09,

  • nad 2/3 1,12.

Garáže

Příloha č. 13

Tabulky č. 1 až 4: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru garáží a jejich standardní vybavení. Příloha se použije pro samostatné nebo řadové, jednopodlažní nebo dvoupodlažní garáže, společně užívané s jinou stavbou (která je nemovitou věcí, nebo s jinou stavbou, která je součástí pozemku), neoceňované porovnávacím způsobem, nebo pro rozestavěné garáže.

Svislá konstrukce  Základní cena v Kč za 1 m3 OP garáže  
nepodsklepené  podsklepené  
zděná v tl. 15 cm a více, montovaná, železobetonová  1 375  1 235  
kovová, plechová  1 045  990  

Tab. č. 10: Příklady základních cen garáží

V případě účelového využití půdního prostoru se cena stavby vynásobí příslušným koeficientem, shodným s přílohou č. 12.

Vedlejší stavby

Příloha č. 14

Tabulky č. 1 až 3: Základní ceny za m3 obestavěného prostoru vedlejších staveb a jejich standardní vybavení.

Vedlejší stavby jsou zařazeny do typů A až G v Tabulce č. 3.

Typ  Svislé konstrukce  Zastřešení  
A  zděné tl. nad 15 cm  se střechou – krovem umožňujícím zřízení podkroví  
B  s plochou střechou, resp. krovem neumožňujícím zřízení podkroví  
C  dřevěné - oboustranně obíjené, zdivo tl. do 15 cm  se střechou – krovem umožňujícím zřízení podkroví  
D  s plochou střechou, resp. krovem neumožňujícím zřízení podkroví  
G  přístřešky – jakákoliv svislá tyčová konstrukce  s plochou střechou, resp. krovem neumožňujícím zřízení podkroví  

Tab. č. 11: Příklad zařazení vedlejších staveb podle Tabulky č. 3

Základní ceny vedlejších staveb (CZ – CC 1274, SKP 46.21.19.9) v Kč za 1 m3 obestavěného prostoru uvádí Tabulka č. 1.

Typ  Nepodsklepené nebo podsklepené do poloviny zastavěné plochy 1NP  Podsklepené  
A, B  1 250  1 140  
C, D  1 055  1 015  
G  750  780  

Tab. č. 12: Příklad základních cen podle Tabulky č. 1

V případě účelového využití půdního prostoru se cena stavby vynásobí příslušným koeficientem z Tabulky č. 2 u stavby s podkrovím

do 1/3 zastavěné plochy 1NP 1,05

nad 1/3 do 2/3 zastavěné plochy 1NP 1,09

nad 2/3 zastavěné plochy 1NP 1,12.

Standardní vybavení vedlejších staveb obsahuje část II. přílohy.

Inženýrské a speciální stavby

Příloha č. 15

Příloha č. 15: Základní ceny staveb inženýrských a speciálních pozemních, zahrnuje

  • věže, stožáry, komíny, odplynovače, nádrže, jímky čistíren, zásobníky, jámy, opěrné zdi, objekty podzemní mimo důlní – cena Kč za 1 m3 obestavěného prostoru;

  • mosty – cena Kč za 1 m2 plochy mostovky;

  • komunikace pozemní, letiště, plochy a úpravy území, nádrže na tocích, – cena Kč za 1 m2 plochy;

  • dráhy kolejové, vedení elektrická pro dráhy a dráhy visuté, vodovody trubní, kanalizace trubní, parovody trubní (ocelové potrubí), teplovody trubní (ocelové potrubí, včetně stavební části), vedení elektrické, hydromeliorace, úpravy toku a kanály, plynovody, – cena Kč za 1 m délky;

  • výhybky, regulační stanice plynu, trafostanice, – cena Kč za jednotku;

  • hráze a objekty na tocích – cena Kč za 1 m3 objemu hráze.

Ceny jsou uváděny v tabulkách staveb pro jednotlivé objekty podle jejich konstrukčních charakteristik.

Studny

Příloha č. 16

Tabulky č. 1 a 2: Ceny studní – kopaných a vrtaných (Kč za m ode dna do úrovně upraveného terénu) a ceny za 1 ks čerpadla (ruční / elektrické podle celkové hloubky studny). Ceny kopaných studní při vnitřním průměru do 150 cm se pohybují od 1 950 Kč/m (hloubka do 5 m) do 5 200 Kč/m (nad 10 m). Ceny vrtaných studní při vnitřním průměru do 150 mm se pohybují od 975 Kč/m (hloubka do 10 m) do 1 640 Kč/m (nad 25 m).

Venkovní úpravy

Příloha č. 17

Příloha č. 17: Základní ceny venkovních úprav, způsob jejich provedení a předpokládaná životnost. Uvedeny jsou pro položky:

Vodovody, Kanalizace, Elektrická síť, Plynovody, Drenáže, Topné kanály, Potrubí tepelné izolované, Zpevněné plochy mimo silnice a letiště, Obrubníky a krajníky, Rigoly, Opěrné zdi, Schody venkovní a předložené, Ploty, Plotová vrátka, Zemní sklep, Hnojiště, Pískoviště, Pařeniště, Skleníky a fóliovníky, Zahradní květinové jezírko, Bazén venkovní, Venkovní záchod, Altán zahradní, Udírna, Komíny samostatné, Lávka, Věšák na prádlo, Klepadlo na koberce, Lavice zahradní, Stůl zahradní, Kuželna, Pergola, Rampy a Terasy venkovní.

Položka / popis  Jednotka  Kč  Předpokládaná životnost  
1 Vodovody CZ-CC 2222 – vodovodní přípojky – potrubí ocelové  
přípojka vody DN 40 mm  m  360  40 – 60  
zahradní vodovod DN 25 podzemní  m  185  40 – 60  
2 Kanalizace CZ – CC 2223 – kanalizační přípojky – potrubí kameninové  
přípojka kanalizace DN 200 mm  m  1 450  80 – 100  
šachta z prefa dílců – hloubka 2,00 m  kus  7 500  80 – 100  

Tab. č. 13: Příklady základních cen venkovních úprav

Hřbitovní stavby

Příloha č. 18

Příloha Základní ceny hřbitovních staveb a hřbitovních zařízení uvádí následující objekty, oceněné podle materiálu provedení:

  • hrobky bez ohledu na použitý materiál [m3 OP];

  • rámy hrobové a urnové [m];

  • desky krycí, předložní, nápisové [m2];

  • zařízení: urny, vázy, mísy, sloupky, kostky [kus].

Za montáž památníků a náhrobků se připočítává 25 % z ceny materiálu, u umělých materiálů 10 %.

Stavby rybníka

Příloha č. 19

Určení ceny stavby rybníka a koeficienty pro její úpravu.

Při výpočtu se vychází z předpokladu ideálního tvaru hráze se sklonem svahů 1: 2. Objem hráze se stanoví podle uvedených vztahů pro jednotlivé typy hráze. Cena rybničních objektů se uvažuje samostatně pouze v uvedených případech, jinak jsou součástí ceny hráze. Cena rybničních stok (na 1 m délky stoky) mimo vlastní katastr rybníka (pokud nejsou součástí trvalého toku) se stanoví včetně objektů a dílčího opevnění.

Koeficienty pro úpravu ceny stavby rybníka

  • koeficient amortizace (KR1) 0,0 až 1,0;

  • koeficient vodohospodářského významu (KR2) 0,2 až 1,0;

  • koeficient zásobení vodou (KR3) 0,3 až 1,4;

  • koeficient produkčního objemu rybníka (KR4) 0,02 až 1,5;

  • koeficient začlenění do soustav (KR5) 0,8 až 1,2;

  • koeficient přístupnosti rybníka (KR6) 0,8 až 1,2;

  • koeficient zabahnění (KR7) 0,7 až 1,0;

  • koeficient kontaminace (KR8) 0,3 až 1,0.

Koeficient polohový pro města a obce

Příloha č. 20

Tabulka č. 1: Koeficient polohový – K5 pro města a obce, respektive skupiny obcí

Název, resp. skupiny měst a obcí  Koeficient K5  
Praha, Brno, Ostrava  1,20 až 1,25  
Ostatní statutární města a katastrální území lázeňských míst typu A uvedená v Tabulce č. 2  1,10 až 1,15  
Města, která byla k 31. prosinci 2002 sídly okresních úřadů a katastrální území lázeňských míst typu B uvedená v Tabulce č. 2  1,05  
Ostatní města  1,00  
Ostatní obce s 1 001 obyvatel a více  0,90  
Ostatní obce do 1 000 obyvatel včetně  0,80  

Tab. č. 14: Hodnoty koeficientů podle Tabulky č. 1

Pro liniové inženýrské stavby (popřípadě její převažující část) nacházející se v zastavěném území obce se použije u prvních dvou položek maximální hodnota koeficientu polohy K5 zvýšená o 10 % a u ostatních se hodnota koeficientu zvýší o 15%.

Tabulka č. 2: Seznam lázeňských míst a jejich katastrálních území s uvedením jejich typu.

Opotřebení staveb

Příloha č. 21

Obsah a použití přílohy uvádíme v samostatné kapitole 2/1.12.3.

Výnosový způsob oceňování

Příloha č. 22

Míry kapitalizace pro oceňování nemovitých věcí a majetkových práv výnosovým způsobem. Tabulka uvádí míry kapitalizace v %

Nahrávám...
Nahrávám...