Finanční analýza je zaměřena na konkurenceschopnost podniků v průmyslu, ve stavebnictví a vybraných službách tím, že hodnotí finanční situaci podniků v uvedených odvětvích. Pomocí pyramidového rozkladu vrcholového ukazatele EVA kvantifikuje vliv jednotlivých faktorů na vývoj v 1. pololetí 2011.
Pokračující oživení ekonomických aktivit z roku 2010 v zahraničí i tuzemsku se projevilo snížením rizika, což přispělo ke zlepšení konkurenceschopnosti podnikové sféry v 1. pololetí 2011, které se projevilo mírným zlepšením jejich finančních indikátorů. Zlepšení bylo "křehké" a vývoj v jednotlivých odvětvích dosti diferencovaný.
Z analýzy vyplývá, že pokračující ekonomické oživování v zahraničí mělo příznivý vliv i na domácí ekonomiku, což příznivě ovlivnilo ekonomické prostředí a tím i snížení rizika (pokles sazby 1desetiletých státních dluhopisů).
Vývoj jednotlivých odvětví byl nerovnoměrný, jak v čase, tak ve struktuře. Velmi příznivé výsledky v průmyslu byly taženy energetikou, jejíž záporná hodnota tvorby ekonomické přidané hodnoty (EVA) v roce 2010 se prudce zhoupla do vysokých kladných hodnot, zejména v 1. čtvrtletí 2011. Zpracovatelský průmysl své finanční výsledky meziročně zlepšil, hranici kladné hodnoty tvorby EVA — po dlouhé době záporných hodnot — dosáhl až ve 2. čtvrtletí. Podobný byl vývoj i v těžebních odvětvích, kde úroveň tvorby EVA byla příznivější. Výraznou změnu zaznamenaly podniky pod zahraniční kontrolou ve zpracovatelském průmyslu, jejichž nejhorší výsledky v roce 2010 se změnily v 1. pololetí 2011 v nejlepší.
Vývoj ve stavebnictví byl poznamenán celkovou situací na trhu stavebních prací, zejména v důsledku restriktivních opatření jak ve státní, tak v soukromé sféře, navíc s výrazným sezónním vlivem. Stavebnictví meziročně zhoršilo tvorbu EVA, přičemž inženýrské stavitelství zůstalo v kladných hodnotách, zatímco pozemní stavitelství skončilo v záporných.
Ve službách si dlouhodobě udržují svou nejlepší pozici informační a komunikační činnosti, které jako jediné v odvětví služeb vykazují kladné hodnoty EVA.
Na Finanční analýzu navazuje svými daty Benchmarkingový diagnostický systém finančních ukazatelů INFA (na www.mpo.cz), který umožňuje uživatelům z různých sfér ekonomického života modelovat finanční situaci daného subjektu a porovnat s průměrnými a nejlepšími výsledky v odvětví.
Podrobené tabulky ZDE.