dnes je 24.2.2024

Input:

Kovové podhledy

2.2.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

8.5.6
Kovové podhledy

Jsou vhodné do administrativních center, budov bank, úřadů, do velkoplošných prodejních hal, odbavovacích hal letišť a nádraží a jiných veřejných staveb, ale i do výrobních provozů. Široké uplatnění je dáno nejen povahou materiálu, ale i velkou variabilitou tvarů a vlastností vyráběných systémů.

Konstrukční systémy využívají pro vytvoření plochy podhledu kovových prvků. Z po čátku se jednalo převážně o lamely (často perforované), nyní sortiment zahrnuje i rozmanitou nabídku tvarů, velikostí a povrchových úprav – plochými čtvercovými počínaje a nepravidelnými sférickými konče. Systémy se čtvercovými deskami se většinou drží standardních rozměrů dílců (jak bylo již u rastrových systémů uvedeno – 600 x 600 mm, resp. 625 x 625), dílce jsou bez perforací nebo s různými variantami perforací, v rozmanitých povrchových (barevných i strukturálních) úpravách. Nosná konstrukce je zásadně kovová, roštová a její varianty umožňují řešení jak se skrytým, tak s viditelným rastrem. Pro ocelové desky je právě typické použití se skrytým rastrem, kdy se prvky podhledu do konstrukce rastru zespodu "zaklapávají“. Lamelové prvky podhledových dílců se standardně vyrábějí do rozměrů až 3000 x 500 mm (např. z hladkého nebo perforovaného ocelového případně Al plechu 0,6–0,7mm), a to i v různých nepravidelných tvarech. Tomu je uzpůsobena i nosná konstrukce. Přitom lze napojovat různé části podhledů a u velkých ploch řešit i jejich celkovou kompozici. Do systému lze jednoduše vkládat svítidla a jiná zařízení. Vlastnosti podhledových desek lze využít výhodně u akustických aplikací (různé typy perforací s deklarovanými útlumovými křivkami), řešení vzduchotechniky (dobrá vodivost materiálu) a ozvučení. Perforované panely mohou být opatřeny integrovanou akustickou vložkou.

Kvalita a technické provedení prvků umožňuje většinou i vícenásobnou reinstalaci podhledu. Výrobci zdůrazňují, že všechny komponenty podhledových systémů jsou plně recyklovatelné a nepoškozují životní prostředí. Povrch panelů je upraven tak, aby se nešpinil a odpuzoval prachové částice. Základní povrchová úprava panelů a viditelných profilů bývá řešena práškovou vypalovací barvou, eloxováním nebo smaltovými systémy, které jsou odolné proti působení vlhkosti a UV záření (obvykle v základním bílém odstínu RAL 9010). Ostatní barvy na přání zákazníka podle vzorníku. Vyrábějí se i podhledové dílce z nerezové oceli. Použití je vhodné tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu použitých materiálů – v kuchyňských provozech, potravinářském průmyslu, laboratořích apod.

Zvláštní skupinu v kovových podhledech tvoří žaluziový podhled se svislými lamelami (příklad Luxalon V100-V200). Hliníkové profilované lamely rozměrů 101 resp. 200 x 9 mm v délkách až 6000mm jsou uchyceny ve tvarově přizpůsobených nosných prvcích v osových vzdálenostech 100,

Nahrávám...
Nahrávám...