Na březnovém zpomalení růstu stavebnictví v Česku se začínají projevovat negativní vlivy jako vysoké ceny materiálů či nedostatek pracovních sil. Analytici, které ČTK oslovila, ale odhadují, že obor letos může nadále růst. Stavební výroba v Česku v březnu podle dnešních údajů Českého statistického úřada (ČSÚ) zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce o 3,7 procenta nižší.
Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v březnu meziročně zvýšilo o 6,2 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 14,7 procenta.
"Stavebnictví obecně vykazuje velkou setrvačnost, takže do aktuálních výsledků se ještě plně nepropisují negativní faktory jako skokové zdražení materiálů a jejich nedostatek, odliv pracovníků z Ukrajiny či růst úroků. Tyto problémy se ale projeví na číslech v druhé polovině letošního roku. Více než kdy jindy bude proto důležitá aktivita státu, a to nejen v roli největšího investora," uvedl odborník na stavebnictví z poradenské společnosti KPMG Pavel Dolák.
Hlavní ekonom Creditas Petr Dufek uvedl, že se březnové výsledky přes zpomalení proti únoru dají považovat za příznivé. "Růst zažívá inženýrské i pozemní stavitelství, které dostalo novou vzpruhu v podobě boomu bytové výstavby. Nejde jen o březnový výsledek, ale už o trend, který je patrný od jara loňského roku. Když se podíváme na počty nově stavěných bytů od roku 2006, je aktuální výsledek v podstatě rekordní," uvedl Dufek.
Dodal, že za poslední rok se začalo stavět více než 47 tisíc nových bytů a očekává v dalších měsících růst stavebnictví. "Pokud se mu podaří překonat stávající překážky. Tou hlavní, dlouhodobou, je nedostatek pracovníků, k němuž se aktuálně přidávají ceny a dostupnost stavebního materiálu," řekl Dufek.
Z hlediska poptávky je výhled relativně optimistický i z pohledu Martina Gürtlera z ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky. Za březnovým poklesem vidí nedostatek stavebních materiálů. "Duben z tohoto hlediska nejspíše zlepšení nepřinese. K válce na Ukrajině se totiž přidal covid v Číně, což vedlo k dalšímu narušení dodavatelských řetězců," uvedl.
Na vysokou až přemrštěnou cenu materiálů upozorňují v poslední době všichni stavebníci. Přesto jejich prodej neklesá. "Výroby ve všech závodech jedou na plný výkon," uvedl Peter Markovič, generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko - výrobce Ytongu. "České stavebnictví proto letos poroste. Tempo růstu se bude pohybovat v řádu jednotek procent," odhadl.
Stavební úřady vydaly v březnu 7910 stavebních povolení, což je meziročně o 6,1 procenta více. Za 1. čtvrtletí roku úřady udělily podle Markoviče více než 21,5 tisíce stavebních povolení. "To je nejlepší výsledek od roku 2011. Zájem o lepší bydlení se začátkem jarní stavební sezóny ještě zrychlí. Počítáme s tím, že bytová výstavba letos poroste," uvedl Markovič.
smr jw