dnes je 25.5.2024

Input:

Obecní dvůr v Praze je dostavěný. Rekonstrukce spojila minulost se současností

24.8.2017, , Zdroj: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (www.abf-nadace.cz)

Obecní dvůr v Praze na Starém Městě vznikl na půdorysu pozdně gotické budovy, která byla postupně rozšiřována a dostavována. Jeho současná podoba vznikla v 19. století, kdy sloužil k ustájení koní nebo uskladnění hasičských stříkaček. Citlivá rekonstrukce a dostavba se dotkla komplexu tří historických objektů, které byly opuštěné a zanedbané. Autorům projektu se povedlo propojit minulost a současnost. I proto projekt usiluje o titul Stavba roku 2017.

Památkově chráněné stavby v areálu Obecního dvora na Starém Městě v Praze prošly kompletní rekonstrukcí a nový bytový dům, který vznikl v těsné blízkosti, má střídmý a symetrický tvar. Tento projekt, jehož autorem je RBTA - Ricardo Bofill Taller de Arquitectura 
 a TaK Architects s.r.o., je důkazem, že staré stavby mohou velmi dobře koexistovat s moderní architekturou.

Obytný areál ve Starém Městě

Rozsáhlá rekonstrukce a modernizace zahrnovala hned několik kroků – obnovu historických staveb, obnovu dvora a výstavbu nového bytového domu. Projekt obnovy se zabýval rekonstrukcí a dostavbou tří historických objektů s vnitřním dvorem. Novostavba bytového domu vznikla v místě proluky.

Architektonickým záměrem autorů bylo vytvořit jedinečný obytný areál v historické části Starého Města. Výzvou, již se podařilo naplnit, bylo zachování atmosféry místa, které tvoří soubor historických objektů různého stáří. Památkově chráněné stavby prošly komplexní rekonstrukcí, která respektuje jejich původní vzhled. Nový bytový dům projektanti navrhli jako střídmou stavbu symetrického tvaru. Okna dostala pravidelný řád a plechovou předsazenou fasádu člení organické motivy, které se uplatňují zejména při posunech stínících partií.

Nahrávám...
Nahrávám...