dnes je 4.10.2022

Input:

Otázky a odpovědi

27.9.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer

11.3.6.1
Otázky a odpovědi

DOTAZ č. 1

Dotaz:

Podnikám jako osoba samostatně výdělečně činná ve stavebnictví a při své práci používám často osobní automobil, který je v mém soukromém vlastnictví. Náklady uplatňuji paušální částkou a vedu knihu jízd. Musím platit silniční daň? A musím ji platit i za měsíce, ve kterých osobní automobil nepoužívám?

Odpověď:

Odpověď je jednoduchá, ale ...

Zákon o silniční dani (č. 16/1993 Sb.) stanoví v § 2 odst. 1, že předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti nebo jsou-li používána v přímé souvislosti s podnikáním, anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu. Budete-li uplatňovat náklady paušálem, nemusíte již nic prokazovat, a tedy ani nemusíte vést ani knihu jízd. Silniční daň podle citovaného zákona platit musíte.

V praxi ale podobný příklad "nenastane“. Podnikatel prostě auto pro podnikání používá, ale nikde to neuvádí, neboť jediná "výhoda“ je zde placení silniční daně. Ani si neumím v praxi představit, jak by správce daně subjektu dokazoval, že auto používá pro podnikání, když si v souvislosti s

Nahrávám...
Nahrávám...