dnes je 24.4.2024

Input:

Provedení rozvodů ve společných částech domu

18.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

15.5.4 Provedení rozvodů ve společných částech domu

Ing. Karel Dvořáček

Umělé osvětlení veřejně přístupných komunikací

U stávajících objektů jsou elektrické rozvody na veřejně přístupných komunikacích uloženy buďto do podlah komunikací – to je systém používaný u starších typů objektů s nenulovou podlahou, u novějších objektů je vesměs užíváno lištových rozvodů pod stropem. Ovládací spínače jsou umístěny na elektroměrových jádrech, či jsou namontovány v povrchových krabicích s přívodem uloženým v liště (obvykle L 40). U současně stavěných objektů – převážně vyzdívaných skeletů lze veškeré elektrické rozvody ukládat pod omítku.

Užitá svítidla na komunikacích stávajících bytových domů byla původně s porcelánovou monturou a kulovým skleněným světelně činným krytem (nevhodná pro osazení úsporným světelným zdrojem), později byla užívána svítidla lištová. Užitá svítidla byla převážně určená pro žárovkový světelný zdroj 60 W. U objektů s vnitřním schodištěm (bez denního osvětlení) byla osazována i zářivková svítidla 1(2)x 40W, nebo 2x 20W.

U novostaveb a rekonstrukcí se zásadně k osvětlení frekventovaných společných komunikací použijí svítidla s úspornými světelnými zdroji. Z důvodu omezení možnosti zcizování světelných zdrojů se doporučuje použít svítidla s jinou objímkou

Nahrávám...
Nahrávám...