Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Řetězová pila

6.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.4.1
Řetězová pila

Ing. Zdeněk Juránek

Přenosná řetězová pila

Přenosná řetězová pila (dále jen „řetězová pila”) je v nařízení vlády č. 28/2002 Sb. definována jako přenosné nářadí s motorem obsluhované jedním zaměstnancem, jehož řezným nástrojem je nekonečný pilový řetěz vedený ve vodicí liště (dále jen „pilový řetěz”).

Dle Wikipedie je řetězová pila převážně mechanický stroj s různým typem pohonu, kdy nejčastějším pohonem je motor spalovací, dále pak elektrický, pneumatický, nebo hydraulický. Je určená ke kácení stromů, zkracování a opracování dřeva, také však i zdiva a kamene (speciální řetěz). Profesionálně je nejčastěji používána v lesnictví, dřevařském průmyslu, k údržbě zahrad a sadů, požární ochraně a ve stavebnictví. Dnes je také hojně používána v sochařství. Principem funkce řetězové pily je skutečnost, že motor pohání řetězku (ozubené kolečko) poháněcí následně řetěz tvořený články, na kterých jsou umístěné zuby. Profesionální pily pro dřevorubce jsou opatřeny spalovacím motorem, pily pro drobné domácí použití nebo pro specifické profesionální práce používají také elektromotor a jsou poháněny z elektrické sítě nebo akumulátoru. Pneumatické nebo hydraulické pily jsou používány zejména v dolech, či při práci pod vodní hladinou. Profesionální pily mají obvykle obsah motoru od 50 cm³ do cca 130 cm³, pily střední kategorie (nazývané také farmářské) používají motory s obsahem do 60 cm³. Motorové pily se dále liší délkou řetězové lišty, která se volí podle zručnosti obsluhy, požadované práce a výkonu motoru. Pro běžnou činnost se používají lišty s délkou do 40 cm, práce s delší lištou je již pro neprofesionála únavná a neproduktivní.

Požadavky na práci s řetězovou pilou

Při práci s řetězovou pilou je s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců zaměstnavatel dle nařízení vlády č. 28/2002 Sb. povinen zajistit organizaci práce a pracovní postupy tak, aby zaměstnanci

  • - neprováděli práce ze žebříku a rozřezávané dříví nepřidržovali rukou nebo nohou,
  • - dodržovali pokyny výrobce řetězové pily uvedené v návodu na používání, údržbu a opravy,
  • - před začátkem a v průběhu práce podle potřeby kontrolovali stav bezpečnostních prvků řetězové pily,
  • - při startování drželi řetězovou pilu za přední rukojeť a přidržovali nohou, pilu měli položenou na pevném podkladu a ověřili si, že se řetěz
 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: