dnes je 25.9.2022

Input:

Software ETS Inside

6.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.5.5 Software ETS Inside

Ing. Josef Kunc

Při využívání softwaru ETS Professional je nutné projekt vytvářet v PC a z něj také nahrávat data do přístrojů v KNX instalaci. Software ETS Inside však umožňuje vytvářet a spravovat systémové KNX instalace také chytrým telefonem nebo tabletem. ETS Inside se tak stává velice vhodným nástrojem nejen pro zkušené elektromontéry, ale také pro pracovníky, kteří dosud nepracovali v oblasti řízení funkcí v systémových instalacích. Elektroinstalatéři mohou jednoduše zprovozňovat svoje ETS projekty bez náročného školení. Tím je umožněn také jejich mnohem rychlejší vstup na trh s tzv. chytrými instalacemi.

Použitím softwaru ETS Inside lze vytvářet malé až středně velké projekty obsahující maximálně 255 přístrojů v jedné linii (obr. 1). Při vědomí, že současné KNX přístroje jsou velmi často mnohonásobné (např. dvanáctinásobný akční člen nebo ovládací přístroj dovolující ovládání i více než 20 funkcí), lze takto vytvářet projekty KNX instalací pro rodinné domy nebo pro menší až středně velké komerční a podobné objekty.

ETS Inside je k dispozici za zlomek nákladů potřebných na licenci plné ETS Professional, dovoluje tedy instalatérům začít používat systém KNX bez vysokých investic. Většinu certifikovaných KNX přístrojů lze konfigurovat s ETS Inside. To znamená, že mají možnost vybírat z více než 7000 dostupných KNX certifikovaných výrobků. Z použití jsou vyloučeny ty přístroje, které pro svoje nastavování vyžadují rozsáhlé přídavné (plug-in) softwary.

Projekty ETS Inside lze v případě potřeby synchronizovat s ETS Professional, což dovoluje další konfigurace v širokém rozsahu platforem. To také umožňuje realizovat složitější projekty s ETS Professional, zatímco původně byly konfigurovány v ETS Inside.

Stejně jako v jiných systémových instalacích, uživatel má možnost přístupu ke snadnému ovládání, ale navíc také ke konfiguraci projektu z libovolného místa na světě prostřednictvím rozhraní KNXnetIP. Vzdálené přístupy k instalaci umožňují uživateli získávat podrobnější informace o stavech přístrojů a na dálku je měnit.

ETS Inside (klient) je k dispozici ve všech webových obchodech s aplikacemi, jako je Google Play Store, Apple App Store a Windows Store. Potřebné aplikace jsou k dispozici ke stažení zdarma a mohou být nainstalovány do chytrých telefonů či tabletů.

Obr. 1: KNX instalace s ETS Inside

Uživatelé KNX instalací mohou získat více zkušeností se svými inteligentními domy tím, že se osobně zapojí do sledování provozu a do přizpůsobování činností použitých funkcí svým aktuálním požadavkům. Je tomu tak z toho důvodu, že ETS Inside je pevnou součástí KNX instalace. Celý software náležející k instalaci zůstává uložený vždy v poslední, v právě upravené verzi, v přístroji ETS Inside. Ten tvoří pro uživatele přátelské uživatelské rozhraní, fungující na tabletech a na chytrých telefonech. Pouhým ťuknutím prstem, mohou uživatelé dálkově ovládat svoje domovy či pracoviště. Přitom projekt zůstává chráněn před neoprávněným přístupem.

Obr. 2: Založení projektu

Základním principem činnosti ETS Inside je oddělení uživatelského rozhraní od dat v ETS. Základní software ETS Inside Server je uložen v přístroji ETS Inside s Windows 10, tvořeným např. mini PC s trvalým připojením ke KNX instalaci.

Nahrávám...
Nahrávám...