dnes je 28.3.2024

Input:

Specifikace podporovaných oblastí a aktivit z Regionálních operačních programů na období 2007-2013

17.4.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.6.4
Specifikace podporovaných oblastí a aktivit z Regionálních operačních programů na období 2007–2013

Mgr. Petr Brož

Úvod

Prostřednictvím regionálních operačních programů (ROP) bude realizována podpora podstatné části projektových záměrů s regionálním nebo lokálním zaměřením. Každý kraj náleží do jednoho z tzv. NUTS II, pro které byly zpracovány programy na přerozdělení podpory z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF). Praha stojí samostatně a má své samostatné operační programy.

Ačkoliv základní struktura prioritních os je v jednotlivých ROP vesměs obdobná, vymezení příjemců podpory a jednotlivých aktivit se částečně liší, a různý je i objem finančních alokací na jednotlivé prioritní osy. V případě vymezení aktivit záleží také na míře obecnosti popisu intervencí každého programu, definitivní indikativní seznam by měl být specifikován pro každou výzvu.

Pro žadatele budou hlavními kontaktními místy sekretariáty tzv. Regionálních rad s personálním zastoupením v každém kraji. Projektové žádosti by měly být předkládány na základě výzev, které přesně specifikují podporované aktivity, způsobilé příjemce podpory, způsob financování apod. Pro podporu je rozhodující lokalizace investičního záměru, tzn. že žadatelem může být i subjekt se sídlem mimo region působnosti daného ROP. Způsobilost žadatelů bude detailně specifikována dle ukotvení jednotlivých právních forem v zákonech a dle specifikace konkrétních vyhlašovaných výzev.

Dle současného stavu vyjednávání s Evropskou komisí lze vyhlášení prvních výzev očekávat asi v polovině roku 2007 a začátek proplácení výdajů v posledním čtvrtletí 2007. Z hlediska obsahové náplně a finančních alokací se u regionálních operačních programů již nepředpokládají výrazné změny.

ROP NUTS II Jihovýchod (Jihomoravský kraj a kraj Vysočina)

Prioritní osy a oblasti podpory ROP Jihovýchod

Prioritní osa 1 – Dostupnost dopravy

Příjemci: kraje, obce, svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, obecně prospěšné společnosti, provozovatelé dráhy. Celková finanční alokace na prioritní osu: 369,8 mil. EUR.

1.1 Rozvoj dopravní infrastruktury v regionu

Hlavní podporované aktivity: rekonstrukce, modernizace, souvislé opravy a výstavba silnic II. a III. tříd vč. mostů, protihlukových zdí, přeložek silnic, kruhových objezdů a dalších dopravních staveb, infrastruktura veřejných mezinárodních civilních letišť.

1.2 Rozvoj dopravní obslužnosti a veřejné dopravy

Hlavní podporované aktivity: instalace moderních informačních a odbavovacích systémů pro cestující v IDS, budování a modernizace přestupních terminálů a záchytných parkovišť a dalšího zázemí a infrastruktury pro veřejnou hromadnou dopravu, úpravy stávajících zastávek a terminálů, instalace naváděcích a informačních dopravních systémů, budování návazných systémů P + R, K + R, Bike + R apod., nákup a modernizace ekologických dopravních prostředků pro veřejnou hromadnou dopravu.

1.3 Obnova vozového parku drážních vozidel hromadné přepravy osob

Hlavní podporované aktivity: podpora nákupu nových a modernizaci již používaných drážních vozidel zajišťujících MHD, příměstskou železniční dopravu a vozidel používaných v systémech kombinujících železniční a tramvajovou dopravu.

1.4 Rozvoj infrastruktury pro nemotornou dopravu

Hlavní podporované aktivity: výstavba a rekonstrukce cyklostezek v podobě stavebně upravených a dopravním značením vymezených komunikací určených pouze cyklistům, bruslařům, chodcům apod., opatření ke zvyšování bezpečnosti cyklistů a chodců v obcích.

Prioritní osa 2 – Rozvoj udržitelného cestovního ruchu

Příjemci: kraje, obce, svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, právnické osoby s účastí samosprávy, nestátní neziskové organizace, malí a střední podnikatelé. Celková finanční alokace na prioritní osu: 134,6 mil. EUR.

2.1 Rozvoj infrastruktury pro cestovní ruch

Hlavní podporované aktivity: modernizace ubytovacích zařízení, výstavba a modernizace další infrastruktury (např.kongresových a konferenčních center, lázeňství, sportovně rekreačních zařízení, včetně infrastruktury pro rekreační plavbu aj.), rekonstrukce a obnova kulturních památek s následným zpřístupněním veřejnosti a využitím pro potřeby cestovního ruchu, značení, opravy a úpravy cyklotras, budování a rekonstrukce turistických tras pro pěší, lyžaře a jezdce na koních, tematických tras, naučných stezek, vše včetně doplňkových zařízení a komunikací (včetně souvisejících parkovišť a chodníků).

2.2 Rozvoj služeb v cestovního ruchu

Hlavní podporované aktivity: tvorba marketingových strategií cestovního ruchu regionálního významu, podpora a propagace specifických produktů v ČR, tvorba místních a regionálních systémů informování turistů o přírodních a kulturních zajímavostech, rozvoj informačních systémů cestovního ruchu a míst s veřejně přístupným internetem využívaných návštěvníky regionu, podpora marketingových a informačních kampaní zaměřených na propagaci regionu.

Prioritní osa 3 – Udržitelný rozvoj měst a venkovských sídel

Příjemci: kraje, obce, svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, nestátní neziskové organizace, vzdělávací instituce, malí a střední podnikatelé. Celková finanční alokace na prioritní osu: 176,1 mil. EUR.

3.1 Rozvoj urbanizačních center

Hlavní podporované aktivity: regenerace historických center, městských památkových rezervací a dalších urbánních oblastí se specifickými problémy, revitalizaci a úprava veřejných prostranství ve městech, pro vzdělávání, zdravotní a sociální služby obyvatelstvu, regenerace urbánních brownfields a také podnikatelských brownfields malého rozsahu (do 5 ha) včetně přístupových a obslužných komunikací, parkovacích ploch a související technické infrastruktury (kanalizace, veřejné osvětlení, plynovod, vodovod, rozvody elektro, telekomunikační rozvody aj.).

3.2 Rozvoj regionálních středisek

Hlavní podporované aktivity: komplexní úpravy veřejných prostranství (např. náměstí, ulic, parků, dětských hřišť) a přilehlého okolí, výstavba a rekonstrukce související dopravní a technické infrastruktury a konverze již urbanizovaných ploch na nové využití, modernizace infrastruktury určené pro celoživotní učení a vzdělávání zaměřené na zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce, modernizace infrastruktury pro kulturu, sport a další neformální aktivity, pro spolkovou činnost, práci občanských iniciativ, práci s dětmi, mládeží, národnostními menšinami či rizikovými skupinami obyvatel, zprovoznění urbánních brownfields a podnikatelských brownfields malého rozsahu (do 5 ha) vč. výstavby a rekonstrukce přístupových cest a související technické infrastruktury.

3.3 Rozvoj a stabilizace venkovských sídel

Hlavní podporované aktivity: modernizace zařízení školství a výchovy, kultury a osvěty, tělovýchovy a sportu, zdravotnictví, sociální péče, zájmové činnosti aj., revitalizace území venkovských sídel, zejména veřejné infrastruktury (účelové a obslužné komunikace, veřejná prostranství, transformace neefektivně využívaných ploch na nové využití), revitalizace urbánních a venkovských brownfields, podpora rozvoje ICT v oblastech postižených prokazatelným selháním trhu.

3.4 Veřejné služby regionálního významu

Hlavní podporované aktivity: výstavba a modernizace zařízení pro celoživotní vzdělávání (střední školy, speciální školy, knihovny aj.) včetně zkvalitňování vybavení těchto zařízení pomůckami nezbytnými pro výuku, modernizaci a fyzickou obnovu regionálních zařízení zdravotnické a sociální péče a vybavení informačními technologiemi a přístrojovým vybavením a s tím související stavební úpravy, rozšíření a zkvalitnění infrastruktury sloužící k poskytování služeb pro sociální integraci, podpora rozvoje ICT.

ROP NUTS II Jihozápad (Plzeňský a Jihočeský kraj)

Prioritní osy a oblasti podpory ROP Jihozápad

Prioritní osa 1 – Dostupnost center

Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby. Celková finanční alokace na prioritní osu: 275,7 mil. EUR.

1.1 Modernizace regionální silniční sítě

Hlavní podporované aktivity: výstavba, rekonstrukce a modernizace silnic II. a III. třídy, odstraňování bodových závad na silnicích II. a III. třídy – křižovatky, přejezdy, mosty.

1.2 Rozvoj infrastruktury pro veřejnou dopravu

Hlavní podporované aktivity: příprava koncepcí, programů a projektů zaměřených na řešení rozvoje dopravní obslužnosti v regionu a jeho částech, včetně přípravy nezbytné související dokumentace, modernizace infrastruktury pro potřeby veřejné dopravy zaměřená na zlepšení dopravní obslužnosti regionu (např. dopravní terminály, železniční stanice, zastávky, informační systémy, výstavba a modernizace parkovišť pro přestup na veřejnou dopravu).

1.3 Modernizace vozového parku veřejné dopravy

Hlavní podporované aktivity: podpora přeměny autobusů na ekologický pohon, pořízení vozidel veřejné dopravy, obnova vozového parku kolejové přepravy osob, výstavba nezbytné doprovodné infrastruktury k ekologickým formám veřejné dopravy (např. stanice CNG a LPG).

1.4 Rozvoj regionálních letišť

Hlavní podporované aktivity: výstavba, rekonstrukce a modernizace infrastruktury veřejných regionálních letišť, dopravní napojení letišť na okolí, zlepšení technického a bezpečnostního vybavení regionálních letišť.

1.5 Rozvoj místních komunikací

Hlavní podporované aktivity: výstavba, rekonstrukce a modernizace místních komunikací.

Prioritní osa 2 – Stabilizace a rozvoj měst a obcí

Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace a obchodní společnosti zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, církevní právnické osoby, vzdělávací instituce, nepodnikající fyzické a právnické osoby. Vhodnými příjemci pomoci v případě integrovaných plánů rozvojových center regionu jsou města: Plzeň, České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, Český Krumlov, Prachatice, Jindřichův Hradec. Celková finanční alokace na prioritní osu: 201,4 mil. EUR.

2.1 Integrované projekty rozvojových center

Hlavní podporované aktivity: revitalizace zanedbaných areálů, objektů a ploch v sídlech, příprava rozvojových území pro podnikání, bydlení a služby, revitalizace centra města a památkových zón, výstavba, rekonstrukce a vybavení objektů občanské vybavenosti, objektů pro kulturu a volný čas, výstavba, rekonstrukce a modernizace objektů sociální a vzdělávací infrastruktury, výstavba, rekonstrukce a modernizace místních komunikací.

2.2 Revitalizace částí měst a obcí

Hlavní podporované aktivity: sanace zanedbaných areálů, objektů a ploch v sídlech, stavební obnova a dostavba veřejných prostranství, náměstí, architektonických prvků, výstavba, rekonstrukce a vybavení objektů občanské vybavenosti, objektů pro kulturní a komunitní život, veřejný sektor včetně značení a úprav pro tělesně postižené (vše mimo rozvojová centra, která budou podporována prostřednictvím 2.1).

2.3 Rozvoj infrastruktury základního, středního a vyššího odborného školství

Hlavní podporované aktivity: výstavba, rekonstrukce a modernizace objektů vzdělávacích institucí, pořízení vybavení vzdělávacích institucí vedoucího k vyšší efektivitě a modernizaci výuky.

2.4 Rozvoj infrastruktury pro sociální integraci

Hlavní podporované aktivity: výstavba, rekonstrukce a modernizace objektů institucí sloužících skupinám ohroženým vyloučením ze společnosti, zařízení předškolní a mimoškolní péče o děti, zařízení péče o seniory.

2.5 Rozvoj zdravotnické péče

Hlavní podporované aktivity: rekonstrukce, modernizace a vybavení zdravotnických zařízení, rozvoj sítě neodkladné přednemocniční péče, využití moderních léčebných technologií.

Prioritní osa 3 – Rozvoj cestovního ruchu

Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace a obchodní společnosti zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, církevní právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby, nepodnikající fyzické osoby nebo právnické osoby, profesní organizace (hospodářská a agrární komora).

Celková finanční alokace na prioritní osu: 123,9 mil. EUR.

3.1 Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu

Hlavní podporované aktivity: výstavba a rekonstrukce turistických cest (pěší stezky, cyklostezky, hipostezky, vodní cesty, přístavy a přístaviště) včetně doprovodné infrastruktury a značení, výstavba a rekonstrukce základní i doplňkové turistické infrastruktury včetně sportovně-rekreační a kulturní vybavenosti, rekonstrukce, modernizace a rozvoj ubytovacích kapacit s cílem doplnit zejména ubytovací zařízení, modernizace, rozvoj a rekonstrukce lázeňské infrastruktury a navazujících zařízení.

3.2 Revitalizace památek a využití kulturního dědictví v rozvoji ČR

Hlavní podporované aktivity: oprava a rekonstrukce památek včetně aktivit pro nové využití v oblasti cestovního ruchu a kultury, revitalizace památkově chráněných území.

3.3 Rozvoj služeb ČR, marketingu a produktů ČR

Hlavní podporované aktivity: služby na podporu rozvoje cestovního ruchu a kultury, příprava a realizace cílených marketingových kampaní s nadregionálním dopadem, zavádění ICT v oblasti řízení a propagace cestovního ruchu.

ROP NUTS II Moravskoslezsko (Moravskoslezský kraj)

Prioritní osy a oblasti podpory ROP Moravskoslezsko

Prioritní osa 1 – Regionální infrastruktura a dostupnost

Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané krajem či obcemi, nestátní neziskové organizace, správa železniční dopravní cesty, dopravci zajišťující veřejnou dopravu na základě závazku veřejné služby, vlastníci zastávek veřejné hromadné dopravy, hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Celková finanční alokace na prioritní osu: 289,3 mil. EUR.

1.1 Rozvoj regionální silniční dopravní infrastruktury

Hlavní podporované aktivity: modernizace a výstavba silnic II. a III. třídy, včetně odstranění největších dopravních závad na silniční síti a na průtazích měst, výstavba obchvatů měst a obcí pro silnice II. a III. třídy, podpora výstavby, modernizace a rekonstrukce komunikací pro zpřístupnění průmyslových zón a podnikatelských areálů, objektů cestovního ruchu, apod., výstavba, modernizace a rekonstrukce infrastruktury pro překračování hranic (Polsko, Slovensko) a související infrastruktury, rozšíření infrastruktury pro pěší a cyklistickou dopravu – zpracování koncepce, projektová příprava a realizace oddělených komunikací pro cyklisty a pěší.

1.2 Rozvoj a dostupnost letiště Ostrava

Hlavní podporované aktivity: rozšíření infrastruktury a technického vybavení pro provoz letiště, vznik nových služeb (kryté parkoviště), modernizace bezpečnostní infrastruktury, nákup strojů a vybavení pro odbavování letadel, údržba dráhových systémů, technické prostředky letištního záchranného systému, infrastruktura pro realizaci podnikatelských aktivit souvisejících s leteckým provozem, výstavba napojení letiště na železniční dopravu, včetně pořízení nových kolejových vozidel a výstavba přestupního železničního terminálu, rekonstrukce a výstavba účelových komunikací, podpora rozšíření a modernizace infrastruktury pro všeobecné a sportovní letectví a podpora výstavby heliportů pro vrtulníkovou dopravu.

1.3 Rozvoj dopravní obslužnosti

Hlavní podporované aktivity: Integrace a zavádění integrovaných systémů veřejné dopravy na úrovni kraje, obnova odbavovacích systémů, zavádění řídicích a informačních systémů pro městskou hromadnou dopravu, budování a rekonstrukce přestupních terminálů pro přestup mezi jednotlivými dopravními systémy, rekonstrukce a budování vybraných zastávek (včetně železničních), zajištění návaznosti na individuální dopravu (vyčlenění a rozšíření ploch pro dopravu v klidu, záchytná parkoviště, parkoviště typu P + R, ekologické formy parkování), doplňující stavby integrující jednotlivé druhy dopravy, modernizace a výstavba ekologických systémů městské a příměstské hromadné dopravy, včetně pořízení a modernizace vozidel a doprovodné infrastruktury (silniční vozidla s alternativním pohonem, snižování emisí vozidel s naftovými motory), podpora obnovy vozového parku drážních vozidel hromadné přepravy osob.

1.4 Infrastruktura integrovaného záchranného systému a krizového řízení

Hlavní podporované aktivity: rozvoj systému havarijní komunikace mezi obyvateli, podniky a veřejnou správou, zefektivnění systému příjmu tísňových volání, vysílání sil a prostředků, výstavba a rekonstrukce výjezdových stanovišť a pořízení a modernizace jejich technického vybavení, havarijní plány.

Prioritní osa 2 – Podpora prosperity regionu

Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizace zřizované nebo zakládané krajem či obcemi, nestátní neziskové organizace, státní podniky, vzdělávací a poradenské instituce, školy a školská zařízení, profesní, oborová a jiná sdružení, malé a střední podniky, zdravotnická zařízení. Celková finanční alokace na prioritní osu: 194,8 mil. EUR.

2.1 Infrastruktura veřejných služeb

Hlavní podporované aktivity: investiční projekty v základním, středním, vyšším odborném školství a ve školských zařízeních, infrastruktura pro přípravu pracovníků pro strategická odvětví ekonomiky kraje, rozvoj infrastruktury pro sociální integraci a služby sociální péče, modernizace, rozvoj a vybavení zdravotnických zařízení přispívající kezvýšení dostupnosti a kvality zdravotní péče a zlepšení zdravotního stavu obyvatel, podpora rozvoje veřejných informačních služeb poskytovaných knihovnami a dalšími obdobnými institucemi.

2.2 Rozvoj cestovního ruchu

Hlavní podporované aktivity: revitalizace a zpřístupnění kulturních, technických a průmyslových památek a kulturního dědictví pro jejich využití jako atraktivit cestovního ruchu, realizace nových a rozvoj stávajících objektů/center/ atraktivit, výstavba či obnova vybavenosti v oblasti sportu, rekreace a lázeňství, modernizace a rozvoj areálů zimních sportů (především v Beskydech a Jeseníkách) s předpokladem možností celoročního využití, rozvoj a zvyšování úrovně ubytovacích zařízení, obnova, rozvoj a rekonstrukce základní a doprovodné infrastruktury pro cestovní ruch – turistické a cykloturistické trasy, naučné trasy, orientačně-informační systém, hipostezky, infrastruktura pro vodní aktivity a vodní turistiku a "in-line“ sporty, zlepšení kvality infrastrukturních služeb cestovního ruchu (cyklobusy, skibusy, cykloservisy apod.), podpora tvorby nových turistických produktů a produktových balíčků, zavádění kvalitativních standardů a certifikace v cestovním ruchu.

2.3 Podpora využívání brownfields

Hlavní podporované aktivity: založení revolvingového fondu, regenerace brownfields, podpora majetkoprávního řešení lokalit, včetně zajištění dopravní dostupnosti těchto lokalit pro místní silniční, cyklistickou a pěší dopravu, projektová příprava regenerace, včetně potřebných průzkumů, demolice nepoužitelných objektů a vyklizení pozemků, dekontaminace území, vybudování dopravní a technické infrastruktury nutné pro budoucí využití území, rekonstrukce a výstavba objektů, aktualizace a rozvoj databáze brownfields, vzdělávání s tematikou regenerace a revitalizace brownfields pro dotčené, partnerství pro sladění zájmů veřejných a privátních subjektů, které jsou v procesu regenerace a revitalizace zapojeny.

2.4 Marketing regionu

Hlavní podporované aktivity: marketingová strategie regionu, implementace marketingové strategie, marketingové analýzy a měření.

Prioritní osa 3 – Rozvoj měst

Příjemci: kraje, obce, organizace zřizované nebo zakládané krajem či obcemi, nestátní neziskové organizace. Celková finanční alokace na prioritní osu: 136,1 mil. EUR.

3.1 Rozvojové póly regionu

Hlavní podporované aktivity: regenerace památkových objektů, zejména v centrech měst a dalších lokalitách, rekonstrukce veřejných prostranství, zejména v centrech měst a na sídlištích, budování, obnova a modernizace technického vybavení měst, zkvalitnění a rozšíření kulturního, sportovního a volnočasového zázemí a zlepšení a rozvoj služeb, odrážejících měnící se demografickou strukturu obyvatel – rozvoj terénních služeb pro staré občany, služby pro rodiče s dětmi umožňující jim návrat do práce, realizace programů řešících zlepšení podmínek bydlení, revitalizací zanedbaných a upadajících ozemí, aktivity na eliminaci vlivu dopravy na kvalitu ovzduší, výměna zkušeností, sdílení dobrých praktik, zvyšování znalostí a účast v sítích zabývajících se regenerací a revitalizací měst.

3.2 Subregionální centra

Hlavní podporované aktivity: stejně jako v rámci oblasti podpory 3.1.

Prioritní osa 4 – Rozvoj venkova

Příjemci: obce, dobrovolné svazky obcí a organizace zřizované a založené obcemi a dobrovolnými svazky obcí, organizace zřizované a založené krajem, nestátní neziskové organizace. Celková finanční alokace na prioritní osu: 71,6 mil. EUR.

4.1 Rozvoj venkova

Hlavní podporované aktivity: obnova, rekonstrukce, modernizace a estetické zlepšení venkovských sídel, veřejných budov, zástavby, veřejných prostranství a zeleně vesnic, památek, místních atraktivit a ostatních důležitých prvků venkovského dědictví, podpora budování infrastruktury a služeb přesahujících působnost jednotlivé obce – občanská vybavenost, rozvoj služeb, odrážejících měnící se demografickou strukturu, – rozvoj terénních služeb pro staré občany, služby pro rodiče s dětmi, rekonstrukce a využití zchátralých objektů a nevyužívaných ploch pro rozšiřování občanské vybavenosti, rozšiřování ploch zeleně a pro podnikání, podpora výstavby, rekonstrukce a modernizace ploch a objektů pro podnikání, občanská vybavenost, např. školská zařízení, zařízení zdravotnických, sociálních služeb, informačních center, základní obchodní infrastruktury, tržnic, atd., rozšiřování kulturních a volnočasových zařízení a aktivit, body veřejného přístupu k internetu, vzdělávání obyvatel ve využívání informačních a komunikačních technologií, zajištění dopravní obslužnosti venkovských oblastí – pořízení dopravních prostředků.

ROP NUTS II Severovýchod (Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj)

Prioritní osy a oblasti podpory ROP Severovýchod

Prioritní osa 1 – Rozvoj dopravní infrastruktury

Příjemci: kraje, obce, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, dobrovolné svazky obcí, obecně prospěšné společnosti, podnikatelské subjekty. Celková finanční alokace na prioritní osu: 242,9 mil. EUR.

1.1 Rozvoj regionální silniční dopravní infrastruktury

Hlavní podporované aktivity: modernizace, rekonstrukce a výstavba silnic II. a III. třídy, odstraňování bodových závad a bariér na silnicích II. a III. třídy a eliminace, nepříznivých vlivu dopravy na obyvatelstvo a na životní prostředí.

1.2 Podpora projektů zlepšujících dopravní obslužnost území

Hlavní podporované aktivity: budování integrovaných dopravních systému a ekologické veřejné dopravy včetně související infrastruktury a technického vybavení, podpora obnovy vozového parku drážních vozidel hromadné přepravy osob, rozvoj infrastruktury pro cyklistickou dopravu se zaměřením na zvýšení bezpečnosti provozu.

1.3 Rozvoj regionálních letišť

Hlavní podporované aktivity: rozvoj leteckého provozu na veřejných mezinárodních letištích na území NUTS II Severovýchod.

Prioritní osa 2 – Rozvoj městských a venkovských oblastí

Příjemci: kraje, obce, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, dobrovolné svazky obcí, nestátní neziskové organizace, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb (osoby s právní subjektivitou), hospodářská komora a její složky, zájmová sdružení právnických osob. Celková finanční alokace na prioritní osu: 223,2 mil. EUR.

2.1 Rozvoj regionálních center

Hlavní podporované aktivity: regenerace a revitalizace neudržovaných, poškozených, nevhodně využitých a zanedbaných ploch a objektů (brownfields do 5 ha), obnova vybraných částí měst, rozvoj infrastruktury v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociálních věcí, trvale udržitelný rozvoj a místní Agenda 21.

2.2 Rozvoj měst

Hlavní podporované aktivity: stejně jako v rámci oblasti podpory 2.1.

2.3 Rozvoj venkova

Hlavní podporované aktivity: regenerace a revitalizace neudržovaných, poškozených, nevhodně využitých a zanedbaných ploch a objektů (brownfields do 5 ha) na venkově, rozvoj venkova, zlepšení kvality života ve venkovských oblastech, rozvoj venkovské infrastruktury v oblastí školství a vzdělávání, rozvoj venkovské infrastruktury v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí, trvale udržitelný rozvoj a místní Agenda 21.

Prioritní osa 3 – Cestovní ruch

Příjemci: kraje, obce, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, dobrovolné svazky obcí, nestátní neziskové organizace, poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb (osoby s právní subjektivitou), hospodářská komora a její složky, zájmová sdružení právnických osob, podnikatelské subjekty. Celková finanční alokace na prioritní osu: 144,4 mil. EUR.

3.1 Rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti ČR

Hlavní podporované aktivity: modernizace a zvyšování kapacit základní infrastruktury cestovního ruchu, obnova a rozvoj doprovodné infrastruktury pro cestovní ruch, podpora revitalizace kulturně-historických a technických památek s cílem zvýšit atraktivitu území z hlediska ČR, podpora zajištění dostupnosti turistických atraktivit, tvorba produktů a propagace infrastruktury ČR podporované v rámci dané oblasti podpory.

3.2 Marketingové a koordinační aktivity v oblasti ČR

Hlavní podporované aktivity: podpora zpracování analytických a koncepčních materiálů v oblasti ČR, podpora vzniku a činnosti organizací ČR a podpora partnerství v cestovním ruchu, marketingová podpora cestovního ruchu, budování a rozvoj informačních systémů ČR, podpora produktů a programů ČR.

Prioritní osa 4 – Rozvoj podnikatelského prostředí

Příjemci: kraje, obce, organizace zřizované nebo zakládané kraji či obcemi, hospodářská komora a její složky, zájmová sdružení právnických osob, podnikatelské subjekty. Celková finanční alokace na prioritní osu: 26,3 mil. EUR.

4.1 Podpora

Nahrávám...
Nahrávám...