dnes je 24.4.2024

Input:

Stavební úpravy propůjčily Galerii moderního umění v Hradci Králové nové rozměry

24.8.2017, , Zdroj: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (www.abf-nadace.cz)

Nové architektonické řešení vnitřních prostor Galerie moderního umění v Hradci Králové respektuje historický charakter secesní stavby, ale zároveň jí propůjčilo nové rozměry. Ty odpovídají současnému způsobu užívání a korespondují s potřebami galerie. Rekonstrukce se nyní uchází o titul Stavba roku 2017.

Pozdně secesní budova bývalého Záložního úvěrního ústavu byla vystavěná v letech 1911 a 1912. Autorem projektu byl významný český architekt Osvald Polívka. Na vstupním průčelí jsou umístěné bronzové plastiky, alegorie Obchodu a Úrody, Ladislava Šalouna. Během socialismu budova sloužila jako Muzeum dělnického hnutí. Od roku 1990 zde působí Galerie moderního umění.

Autorem citlivé architektonické rekonstrukce, která přinesla i nové kancelářské prostory, je Ing. Arch. Pavel Tušl z královéhradeckého ateliéru 3Q Project. Projekt se zaměřil zejména na vytvoření výstavních prostor Galerie. Budova byla rehabilitována a zbavena necitlivých stavebních úprav z minulosti. Obnoveny a restaurátorsky ošetřeny byly dochované uměleckořemeslné prvky.

Zázemí pro obrazy, návštěvníky i pracovníky

Podstatně se zlepšily podmínky pro ukládání a vystavování uměleckých sbírek galerie. V budově vznikly nové depozitáře s moderním vybavením, jež odpovídá soudobým požadavkům na správu a ochranu sbírek. Současně byl instalován kvalitní zabezpečovací systém a technologie, jež

Nahrávám...
Nahrávám...