dnes je 25.5.2024

Input:

Typické pracovní úrazy ve stavebnictví

26.11.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer - příručka Školení bezpečnosti práce a požární ochrany (www.dashofer.cz/produkt/skoleni-bezpecnosti-prace-a-pozarni-ochrany-sbp)

K jakým nejtypičtějším pracovním úrazům ve stavebnictví dochází? Přinášíme Vám 3 příklady z praxe, na kterých si ukážeme, k jakým úrazům může dojít při porušení některých ustanovení právních předpisů ze strany zaměstnavatele.

Propadnutí střechou

Na stavbě skladu v areálu firmy byly započaty práce na demontáži střešního pláště pokrytého azbestocementovou vlnovkou a montáži střešního pláště z trapézových plechů. Postižený demontoval část pláště střechy cca ve vzdálenosti 7 m od štítové zdi v šířce cca 1 m, čímž si ověřil způsob demontáže. Poté se spolupracovníkem vystoupili po žebříku na střechu za účelem položit na střechu fošnu, která měla sloužit k „bezpečnému" pohybu po střeše. Postižený z důvodu lepšího uchycení fošny postoupil od žebříku cca 3,5 m a propadl se asbestocementovou krytinou do prostoru skladu. Utrpěl vážná zranění hlavy neslučitelná se životem a po převozu do nemocnice zemřel.

 Porušení zaměstnavatele:

- § 101 odst. 1 zákona číslo 262/2006 Sb.,

- § 5 odst. 1 písm.c) zákona číslo 309/2006 Sb. nepřijal technická a organizační opatření k zabránění propadnutí střešní konstrukcí zaměstnance, jak stanoví § 3 odst. 1 písm. b) NV č. 362/2005 Sb. Neorganizoval práci při provádění prací na objektu skladu tak, aby zaměstnanci byli chráněni proti propadnutí střešní konstrukcí vhodně rozloženou pomocnou konstrukcí, což je v rozporu s přílohou kap. VI. odst. 4) nařízení vlády 362/2005 Sb.

- § 104 odst. 1 a 5 zákona číslo 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Pád 

V rámci komplexní rekonstrukce objektu hotelu bylo třeba v jednom z hotelových sálů odstranit omítku ze zdí, poněvadž stěny byly provlhlé od stoupající spodní vody. S ohledem na výšku sálu, která činila 3,4 m, byly pro zvýšení místa práce při otloukání horních částí zdí využity dřevěné stoly, ze kterých se práce prováděly.

Pracovník osekával omítku v prostoru místního rozvaděče. K dispozici měl jak el. bourací kladivo, tak i ruční zednické kladívko. Při práci ze stolu spadl a zranil si hlavu. Podlehl zraněním ještě před odvozem do nemocnice.

Porušení ze strany zaměstnavatele:

- § 5 odst. 1 písm. c) zák.č. 309/2006 Sb. tím, že jako zaměstnavatel a zhotovitel stavebních prací připustil provádění udržovacích a bouracích prací ve

Nahrávám...
Nahrávám...