dnes je 19.7.2024

Input:

Typy a druhy speciálního rodinného domu - příklady

11.10.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

13.3.4.1 Typy a druhy speciálního rodinného domu – příklady

PŘÍKLAD 1
 
NULOVÝ DŮM
 
AUTOR PROJEKTU:  JAN VRANA 
DOBA ZPRACOVÁNÍ:  2010 
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:  251 m2 
UŽITNÁ PLOCHA:  314 m2 
OBESTAVĚNÝ PROSTOR:  924 m2 
CHARAKTERISTIKA:  Objekt je zapuštěn celým svým objemem pod terén a pro osvětlení místností využívá sevřené polokruhové dispozice obrácené k jihu. Vlastní architektonické vyjádření je tedy minimalistické, využívá formy „landartu“. Konstrukčně i technologicky je objekt vybaven tak, aby zajistil optimální podmínky pro bydlení. Vlastní pozemek je mírně svažitý s dobrou dopravní i infrastrukturní obslužností. 


PŘÍKLAD 2
 
REZIDENCE ZASTUPITELSKÉHO ÚŘADU
 
AUTOR PROJEKTU:  JAN VRANA 
DOBA ZPRACOVÁNÍ:  2006 
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:  292 m2 
UŽITNÁ PLOCHA:  656 m2 
OBESTAVĚNÝ PROSTOR:  1 968 m2 
CHARAKTERISTIKA:  Rezidence zastupitelského úřadu je v podstatě rodinným domem se zdůrazněnou společenskou reprezentační funkcí. Musí dále splňovat zvýšená bezpečnostní kritéria a celkově je vizitkou svého státu.Celková dynamická forma architektonicky klade důraz na centrální společenskou část, která je maximálně otevřena do exteriéru a je tlumena vzrostlou zelení zahrady.

Soukromé prostory pro bydlení a veřejné prostory pro společenské události jsou umístěny odděleně v rozdílných podlažích. Pomocné prostory servisu a kuchyně jsou separované, nicméně v přímé návaznosti na společenský provoz. Rovněž zahrada má oddělenou soukromou a společenskou část. Dopravní napojení rezidence i situování v diplomatické enklávě je kladem projektu. 


PŘÍKLAD 3
 
REZIDENCE ZASTUPITELSKÉHO ÚŘADU ELIPSA
 
AUTOR PROJEKTU:  Vladimír Štulc, Jan Vrana 
DOBA ZPRACOVÁNÍ:  2006 
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:  470 m2 
PARKOVACÍ STÁNÍ:  75 m2 + 3 GARÁŽE 42 m2 
UŽITNÁ PLOCHA:  540 m2, TERASY 71 m2 
OBESTAVĚNÝ PROSTOR:  3 260 m2 
CHARAKTERISTIKA:  Rezidenční vila se zdůrazněnou společenskou funkcí. Elipsovitý tvar objektu reflektuje okolní, v nepravidelném kruhu rozmístěnou, izolovanou vilovou zástavbu. Vynechané části člení jednoduchý geometrický tvar, dávají mu plasticitu a jsou využity pro exteriérové terasy navazující bezprostředně na obytné místnosti. Soukromé prostory pro bydlení a veřejné prostory pro společenské události jsou umístěny v rozdílných podlažích. Rovněž zahrada má oddělenou soukromou a společenskou část. 


PŘÍKLAD 4
 
VÍKENDHAUS KOMOŘANY
 
AUTOR PROJEKTU:  Jan Vrana 
DOBA ZPRACOVÁNÍ:  2010 
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:  80 m2 
UŽITNÁ PLOCHA:  166 m2 
OBESTAVĚNÝ PROSTOR:  448 m2 
CHARAKTERISTIKA:  Víkendhaus Komořany je řešen jako velmi úsporný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu Objekt vhodně využívá terénní vlny pro garážování a technické zázemí domu. Jižní orientace a propojení s exteriérem je charakteristikou hlavních prostor domu. Při malých dimenzích domu jsou vnitřní přízemní prostory propojeny v jeden celek. Dynamická válcová forma domu je podtržena materiálovým řešením s dřevěnými plochami fasád. Dopravní a infrastrukturní napojení je zajištěno. 


PŘÍKLAD 5
 
REKREAČNÍ DVOJCHATA SLAPY
 
AUTOR PROJEKTU:  Jan Vrana, Josef Vrana 
DOBA ZPRACOVÁNÍ:  projekt 1990 realizace 1994 
ZASTAVĚNÁ PLOCHA:  40 m2 
UŽITNÁ PLOCHA:  98 m2 
OBESTAVĚNÝ PROSTOR:  256 m2 
Nahrávám...
Nahrávám...