dnes je 8.9.2024

Input:

3D tisk staveb 06: Zajímavé 3D tištěné objekty

19.9.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.9.5
3D tisk staveb 06: Zajímavé 3D tištěné objekty

Ing. Bohumír Číhal

Budova státní správy v Dubaji, SAE

V únoru 2022 ohlásila Dubaj dokončení největší budovy (z hlediska zastavěné plochy) vytvořené pomocí technologie trojrozměrného tisku. Má dvě podlaží a zabírá plochu 640 m2. Sídlit v ní bude administrativa města.

Pro realizaci Dubai Municipal House se spojili místní inženýři s americkou firmou Apis Core z Bostnu, která měla v této oblasti zkušenosti. Vznikla tak designově čistá budova z betonu a ocelové výztuže, která svou podobou dokonale zapadá do místní moderní architektury.

Obr. č. 31: Budova státní správy v Dubaji a její tisk

Budova je postavena na tradiční betonové základové desce. Metodou 3D tisku byly vytvořeny všechny zdi a příčky, sahající do výšky 9,5 metru. Vertikální konstrukce vznikaly přímo na místě, podlahové desky byly prefabrikované. Jako médium pro "tisk" posloužila směs na bázi sádry, jejíž složení Američané navrhli přímo pro tuto budovu. Kromě obecných fyzikálních aspektů musela být schopná odolávat náročným podmínkám dubajského počasí a povětří.

Stavba je zpevněna sloupy, pro něž byly na místě vytištěny formy a ty pak dělníci ručně naplnili ocelovou výztuží a betonem.

Předpokládá se, že se jedná o pilotní projekt tohoto systému, neboť Dubaj i celé Spojené Arabské Emiráty mají s 3D tiskem velké plány. Představitelé města oficiálně prohlašují, že by si přáli, aby do roku 2030 byla alespoň čtvrtina nově stavěných objektů tištěna.

Největší bytový dům z 3D tiskárny

Nový bytový dům se třemi patry a sedlovou střechou dokončovaný na počátku roku 2021 bavorské vesnici Wallenhausen severozápadně od Mnichova se stal prvním třípatrovým domem v Evropě postaveným na místě 3D tiskem. A také prvním obytným domem vytisknutým v komerčním projektu. Navíc se jednalo o největší bytový dům na světě, který vznikl 3D tiskem. V čínské Šanghaji, v industriálním parku Su-čou, sice vytiskli šestipatrový bytový dům, je to však hybrid – tištěný v továrně a na místě montovaný.

Obr. č. 32: Tradiční vzhled prémiové stavby

Dům tradičního tvaru a uspořádání o celkové ploše 379 m2 s pěti byty, stavěla německá společnost PERI Group ve spolupráci s dánskou firmou Cobod. Je to betonová monolitická stavba. Prvky stavby tvořila tiskárna zavěšená nad budoucí stavbou, jak je zachyceno na následujícím obrázku.

Obr. č. 33: Záběry z tisku domu

3D tištěný dům Prvok

Prvok je první 3D tištěný dům z betonu v ČR. Své stálé místo našel roku 2021 v Safariresortu v Hluboké u Borovan. Za projektem stojí sochař Michal Trpák a jeho tým architektů z FA ČVUT v Praze.

Obr. č. 34: Tištěný dům v ČR Prvok

Rozměry objektu jsou 13,35 × 3,5 x 3,1 m, obytná plocha 43 m2 a váha 43 tun. Při rychlostí tisku 15 cm/s trvala čistá doba tisku 24 hodin.

Stavba je zhmotněná díky robotickému ramenu. Vnější konkávně konvexní reliéf stěny inspirovaný draperií demonstruje možnosti 3D tisku a zároveň ztužuje stěnu. Dům uplatňuje 3D tisk i v interieru a propaguje ekologický přístup: z recyklátu plastových lahví jsou zde vytištěné zásuvky, věšáky i vypínače. Baterie v koupelně je tištěná z kovu. Reproduktory jsou pak 3d tištěné z písku a napuštěné pryskyřicí.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 24 hodin. Vytiskl ji průmyslový robot, který nanášel beton po 12 mm vysokých a 45 mm širokých vrstvách. Beton pro tisk je obohacen o polypropylenová vlákna, plastifikátory, (zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary) a urychlovač tuhnutí. Střed je tvořen dřevostavbou obloženou zelenou stěnou, do níž je vestavěné velké ovalné okno s vepsanými oválnými dveřmi na čelní straně a dvěma oválnými okny na zadní straně. Střecha je

Nahrávám...
Nahrávám...