dnes je 8.12.2023

Input:

Ocenění hodnoty zvláštní obliby

3.3.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11 Ocenění hodnoty zvláštní obliby

Zvláštní hodnota (Special Value) je taková hodnota, která neplatí obecně v celém uvažovaném sektoru trhu, ale jen pro určitou skupinu klientů nebo pro jediného klienta. V tržní praxi asi nejrozšířenějším případem je přikupování různých přístupových koridorů, scelování pozemků nebo koupě sousedního bytu a jeho následné provozní propojení s bytem původním.

Příklad 1

Představme si majitele pozemku s rodinným domem, který nemá přístup z veřejné komunikace a musí se na svůj pozemek dostávat přes pozemek cizího vlastníka. V jistém okamžiku dostane možnost koupit si malý pozemek protáhlého tvaru o rozměrech 1,5 * 10 metrů, který by tvořil koridor mezi veřejnou komunikací a jeho pozemkem s rodinným domem. Takový pozemek je asi zcela nevyužitelný pro libovolného klienta mimo klienta, který jej potřebuje jako koridor.

Naopak můžeme vycházet z logické úvahy, že pokud majitel domu pozemek potřebuje nutně, rozloha pozemku je tak malá (15 m2), že celková cena pozemku bude vzhledem k hodnotě domu a vzhledem ke zvýšení tržní hodnoty po získání možnosti přístupu z veřejné komunikace prakticky zanedbatelná, bude kupující ochoten zaplatit podstatně více než je průměrná cena pozemku v místě.

Příklad 2

Majitel administrativní budovy potřebuje tuto budovu z provozních důvodů rozšířit o 20 % kapacity kancelářských prostor. Z technických nebo jiných důvodů (územní plán) není možná nástavba, ale jen možnost přístavby na

Nahrávám...
Nahrávám...