dnes je 30.11.2022

Input:

Rozšiřování a změny v KNX systémových instalacích

31.3.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.3.12 Rozšiřování a změny v KNX systémových instalacích

Ing. Josef Kunc

S ohledem na koncepci řešení KNX systémové instalace bez centrálních řídicích jednotek, s „inteligencí” decentralizovanou do jednotlivých přístrojů, je tento systém předurčen ke snadnému rozšiřování a také k jednoduše uskutečnitelným změnám.

Akční členy jsou nejčastěji umisťovány do rozvaděčů. Ovládací přístroje (snímače) jsou prostřednictvím sběrnice – normalizovaným sběrnicovým kabelem – k těmto akčním členům připojovány obvykle tou nejkratší cestou. Všechna vedení systémové instalace KNX jsou nejčastěji ukládána skrytě, v interiérech tedy neruší např. odbočovací krabice. Veškeré svorkování silových obvodů je zpravidla v rozvaděčích a v místech připojení spotřebičů (svítidel, motorů, topných těles apod.).

Při změnách v KNX instalacích je potřebné vycházet z možností, které poskytuje již hotová (starší) část těchto KNX rozvodů. A také, jaké požadavky jsou kladeny na nové části instalace. Zajímavým je umístění doplňovaných přístrojů a jejich funkce.

Někdy postačí pouhá výměna ovládacích prvků a jejich nové naprogramování. Může tomu tak být např. tehdy, když starší KNX instalace byla používána pouze pro řízení osvětlení a klimatizačních funkcí. Teprve v pozdější době se počítá s doplněním řízení stínicích prostředků. Potom je docela snadné ovládací prvek (např. kombinaci termostatu a tlačítkového snímače) zaměnit za obdobný přístroj, avšak s vyšším počtem ovládacích tlačítek. A to zcela bez zásahů do stavební konstrukce. Ovšem silové připojení pohonů těchto stínicích

Nahrávám...
Nahrávám...