dnes je 24.2.2024

Input:

Speciální velkoprostorové konstrukce

13.8.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

8.8
Speciální velkoprostorové konstrukce

Přehled konstrukčních systémů stropních a střešních principů je v přímé závislosti na historickém vývoji stavebnictví jak z hlediska použitých materiálů, tak z hlediska použití technologií a principů, které souvisejí s vývojem odborných poznatků a vědomostí.

Současně s tím je třeba říci, že tento vývoj je průběžně ovlivňován narůstajícími požadavky stavebníků na využitelnost krytého prostoru, na jeho velikost a pokud možno minimalizaci podpůrných konstrukcí, tj. maximální uvolnění získaného prostoru.

Od toho lze odvinout i z hlediska historického vývoje různé principy překrývání prostoru od obyčejných trámových konstrukcí přes obloukové příhradové skořepinové membránové a další konstrukční systémy.

Vývoj halových a velkoprostorových systémů není samozřejmě ukončen a bude pokračovat jak z impulsu dalšího vývoje teoretických poznatků a možností využití materiálů a jejich kombinací, tak z požadavků stavebníků na zvětšení a uvolnění zakrytého prostoru, který je hlavním ukazatelem pro ekonomickou využitelnost realizovaných staveb.

Tato kapitola není teoretickým podkladem pro statické a dynamické definování staveb, ale chce dát přehled o

Nahrávám...
Nahrávám...