dnes je 2.4.2023

Input:

STAVBA ROKU – NEJVĚTŠÍ SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA STAVEB V ČR - Dejte nám vědět o své stavbě

26.5.2015, , Zdroj: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (www.abf-nadace.cz)

Tak jako tuzemské filmy mají České lvy a hudba České slavíky, má české stavitelství soutěž Stavba roku. Stavba roku je vypisována na podporu kvalitních realizací staveb, aby ocenila společné úsilí stavebních investorů, projektantů a dodavatelů. Zdařilé stavby jsou každoročně prezentovány odborné i laické veřejnosti jako přední díla českého stavitelství a architektury. Takovému poslání vyjadřují podporu udělením záštity například prezident České republiky, předseda Senátu, řada ministrů i rektor ČVUT v Praze. Po roce Vám znovu nabízíme účast v prestižní soutěži Stavba roku, která již otevřela svůj 23. ročník. Nezapomeňte, že termín přihlášek a dodání veškerých podkladů je úterý 2. 6. 2015!

Soutěž je určena pro stavby

Soutěž je otevřena pro všechny stavby dokončené a uvedené do provozu nebo zkolaudované na území ČR do konce května každého roku. Zároveň se Stavby roku účastní i zahraniční stavby, na nichž se podílely české firmy. Přihlásit se mohou stavby nové i rekonstruované, urbanistická řešení veřejného prostoru, úpravy krajiny, bytové i nebytové budovy, inženýrské a dopravní stavby i specifická stavební díla.

 

Jak vznikají tituly Stavba roku

Stavby posuzuje odborná porota. U staveb záleží samozřejmě na konstrukčním řešení i na architektuře stavby, nicméně stavby jsou posuzovány podle řady dalších kritérií. Porota tak zjišťuje, zda byla stavba dobře připravená a zda má smysl, jestli je vhodně začleněna do svého okolí, jestli byla adekvátně financována nebo zda přináší významné inovace. Zohledňuje i hledisko energetické náročnosti a spokojenosti uživatele.

 

Z přihlášených staveb vybere porota 15 nominací a tyto stavby osobně navštíví. Pět staveb, které porota vyhodnotí jako nejlepší, získají prestižní titul Stavba roku a plaketu „Stavba roku“, kterou mohou na svou stavbu umístit. Ostatní přihlášené stavby málokdy přijdou zkrátka, čeká na ně řada odborných cen vypisovatelů a partnerů.

 

V roce 2014 získaly titul Stavba roku tyto stavby:

  • CEITEC - Středoevropský technologický institut v Brně

  • Rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku

  • Rodinný dům LF

  • Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

  • Obchodní centrum Šantovka v Olomouci

Stavby roku jsou vidět

Nejlepší stavby v ČR si zaslouží patřičný věhlas. Každý ročník je proto podpořen skupinou mediálních partnerů, která zahrnuje všechny významné oborové časopisy a internetové portály, ale i tematické časopisy pro širokou veřejnost. Všechny přihlášené stavby jsou rovněž začleněny do reprezentativního katalogu, který je distribuován na řadu míst v ČR a prostřednictvím zastupitelství do celého světa. A konečně je vytvořena i putovní výstava, která přihlášené stavby prezentuje na stavebních akcích, veletrzích a v reprezentativních prostorách.

 

Hlas veřejnosti

Kromě poroty má v soutěži svůj hlas také veřejnost, která může hlasovat na stránkách www.stavbaroku.cz a udělit tak cenu „své“ stavbě. Na rozdíl od poroty zde zpravidla nehraje roli odborné hledisko, cena veřejnosti ukazuje, kterou stavbu mají lidé rádi a jsou na ni hrdí. Mohou to být lidé z města nebo okolí stavby, zaměstnanci firmy, která v budově sídlí, studenti školy, která soutěží nebo třeba fanoušci sportovního týmu, když mají v soutěži „svůj“ stadion.

 

Řekli o

Nahrávám...
Nahrávám...