dnes je 19.5.2024

Input:

Typy a druhy speciálního rodinného domu - příklady

11.10.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

13.3.4.1
Typy a druhy speciálního rodinného domu – příklady

PŘÍKLAD 1
NULOVÝ DŮM
AUTOR PROJEKTU: JAN VRANA
DOBA ZPRACOVÁNÍ: 2010
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 251 m2
UŽITNÁ PLOCHA: 314 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 924 m2
CHARAKTERISTIKA: Objekt je zapuštěn celým svým objemem pod terén a pro osvětlení místností využívá sevřené polokruhové dispozice obrácené k jihu. Vlastní architektonické vyjádření je tedy minimalistické, využívá formy "landartu“. Konstrukčně i technologicky je objekt vybaven tak, aby zajistil optimální podmínky pro bydlení. Vlastní pozemek je mírně svažitý s dobrou dopravní i infrastrukturní obslužností.


PŘÍKLAD 2
REZIDENCE ZASTUPITELSKÉHO ÚŘADU
AUTOR PROJEKTU: JAN VRANA
DOBA ZPRACOVÁNÍ: 2006
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 292 m2
UŽITNÁ PLOCHA: 656 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 1 968 m2
CHARAKTERISTIKA: Rezidence zastupitelského úřadu je v podstatě rodinným domem se zdůrazněnou společenskou reprezentační funkcí. Musí dále splňovat zvýšená bezpečnostní kritéria a celkově je vizitkou svého státu.Celková dynamická forma architektonicky klade důraz na centrální společenskou část, která je maximálně otevřena do exteriéru a je tlumena vzrostlou zelení zahrady.

Soukromé prostory pro bydlení a veřejné prostory pro společenské události jsou umístěny odděleně v rozdílných podlažích. Pomocné prostory servisu a kuchyně jsou separované, nicméně v přímé návaznosti na společenský provoz. Rovněž zahrada má oddělenou soukromou a společenskou část. Dopravní napojení rezidence i situování v diplomatické enklávě je kladem projektu.


PŘÍKLAD 3
REZIDENCE ZASTUPITELSKÉHO ÚŘADU ELIPSA
AUTOR PROJEKTU: Vladimír Štulc, Jan Vrana
DOBA ZPRACOVÁNÍ: 2006
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 470 m2
PARKOVACÍ STÁNÍ: 75 m2 + 3 GARÁŽE 42 m2
UŽITNÁ PLOCHA: 540 m2, TERASY 71 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 3 260 m2
CHARAKTERISTIKA: Rezidenční vila se zdůrazněnou společenskou funkcí. Elipsovitý tvar objektu reflektuje okolní, v nepravidelném kruhu rozmístěnou, izolovanou vilovou zástavbu. Vynechané části člení jednoduchý geometrický tvar, dávají mu plasticitu a jsou využity pro exteriérové terasy navazující bezprostředně na obytné místnosti. Soukromé prostory pro bydlení a veřejné prostory pro společenské události jsou umístěny v rozdílných podlažích. Rovněž zahrada má oddělenou soukromou a společenskou část.


PŘÍKLAD 4
VÍKENDHAUS KOMOŘANY
AUTOR PROJEKTU: Jan Vrana
DOBA ZPRACOVÁNÍ: 2010
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 80 m2
UŽITNÁ PLOCHA: 166 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 448 m2
CHARAKTERISTIKA: Víkendhaus Komořany je řešen jako velmi úsporný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu Objekt vhodně využívá terénní vlny pro garážování a technické zázemí domu. Jižní orientace a propojení s exteriérem je charakteristikou hlavních prostor domu. Při malých dimenzích domu jsou vnitřní přízemní prostory propojeny v jeden celek. Dynamická válcová forma domu je podtržena materiálovým řešením s dřevěnými plochami fasád. Dopravní a infrastrukturní napojení je zajištěno.


PŘÍKLAD 5
REKREAČNÍ DVOJCHATA SLAPY
AUTOR PROJEKTU: Jan Vrana, Josef Vrana
DOBA ZPRACOVÁNÍ: projekt 1990 realizace 1994
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 40 m2
UŽITNÁ PLOCHA: 98 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 256 m2
Nahrávám...
Nahrávám...