Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze vzniklo Národní centrum Stavebnictví 4.0. Akademicko-průmyslová platforma má za cíl podporovat automatizaci, digitalizaci a enviromentální udržitelnost. Sídlit bude v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, kde byla dnes slavnostně představena.
Během dnešního slavnostního zahájení činnosti centra byly podepsány smlouvy o přistoupení s 18 partnery z řad spolupracujících firem a institucí. Nejde pouze o projekt pražské ČVUT, mezi signatáři jsou například také Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně, Fakulta stavební Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Ředitelství silnic a dálnic nebo některé stavební společnosti.
"Vzhledem k nesourodosti činností i technologické náročnosti procesů ve stavebnictví se zdály myšlenky na digitalizaci tohoto oboru jako utopie. Po počátečních testech jsme ale nakonec zvládli i mokré procesy spojování stavebních dílců v měřítku jedna k jedné," řekl dnes ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0 Radoslav Sovják. Za mokrý způsob stavění je označována výstavba přímo na místě za použití malty, cihel a jiných typů stavebnin. V kontrastu s mokrým způsobem je za suchý způsob označována stavba za využití prefabrikovaných konstrukcí, které jsou obvykle sériově vyráběny.
Platforma bude fungovat v rámci Národního centra Průmyslu 4.0. "Stavebnictví 4.0 bude využívat a navazovat na postupy a principy ověřené Průmyslem 4.0. Za dobu našeho působení jsme vybudovali nejen značku, ale především unikátní ekosystém a know-how, které je do stavebnictví přirozeně přenositelné," uvedl dnes ředitel Národního centra Průmyslu 4.0 Jaroslav Lískovec.
Na ČVUT se technologický pokrok ve stavebnictví neprojevuje pouze v rámci Stavebnictví 4.0. Ústav konstruování a částí strojů Fakulty strojní loni společně s odborníky z Fakulty stavební a společnostmi Strojírny Podzimek a Podzimek a Synové úspěšně otestoval 3D tiskárnu budov, kterou je možné na místě vytisknout celý dům. Byť se nejedná o první 3D vytištěnou budovu v ČR, 3D tiskárna vyvinutá ČVUT je jedna z mála na světě a první v ČR, která je schopná pracovat i ve venkovním prostředí bez ochranné stavby.
jch rdo