701
Stavební právo hmotné – Požadavky na výstavbu
Mgr. Martina Pavelková
NahoruCíl lekce
Cílem této lekce je představit účastníkovi kurzu stavební právo hmotné a jeho souvislost se stavebním právem procesním. V této lekci bude věnována pozornost především základním obecným požadavkům na výstavbu, teď zejména těm, které jsou nyní upraveny přímo v novém stavebním zákoně.
Nahoru1. Úvodem ke stavebnímu právu hmotnému
V dosavadním stavebním zákoně bylo stavební právo hmotné upraveno v podstatě namátkově a bez viditelné snahy o komplexní přístup. Bez patřičné znalosti právní teorie a definičních znaků jednotlivých druhů norem (zejména hmotně právních a procesně právních) běžný uživatel tohoto zákona prakticky nebyl schopen rozlišit, zda se v určitých konkrétních případech jedná o hmotně právní či procesně právní ustanovení. V novém stavebním zákoně je zřejmá snaha o důslednější rozlišování mezi právem hmotným a právem procesním. Stavebnímu právu hmotnému je tak věnována celá samostatná část (část čtvrtá), stejně jako např. územnímu plánování nebo stavebnímu řádu.
Na základě systematiky NSZ, zejména pak části čtvrté, lze stavební právo hmotné rozdělit do několika oblastí. Jedná se o definice pojmů (těm se podrobně věnuje kapitola 2 tohoto kurzu), požadavky na výstavbu, požadavky na výrobky pro stavby, systém stavebně technické prevence, činnosti ve výstavbě, povinnosti osob při přípravě, provádění, užívání a odstraňování staveb, zařízení a terénních úprav, a účely vyvlastnění.
Nahoru2. Obecné požadavky na výstavbu
Požadavky na výstavbu jsou upraveny v hlavě první části čtvrté nového stavebního zákona. Dle § 137 a násl. NSZ se jimi rozumí požadavky na vymezování pozemků, na umísťování staveb a technické požadavky na stavby. Požadavky na stavby v NSZ a vyhlášce č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, zahrnují také obecné požadavky na bezbariérové užívání staveb – terminologií NSZ tzv. přístupnost. Cílem úpravy základního katalogu požadavků na výstavbu přímo v textu stavebního zákona (a nikoliv pouze v prováděcích právních předpisech) má být dle důvodové zprávy především zajistit nejdůležitější kvalitní požadavky na vystavěné prostředí a veřejný prostor na zákonné úrovni. Podrobnější požadavky upravuje stejně jako doposud prováděcí předpis – vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, případně je může za určitých okolností upravit odlišně také územní plán obce s prvky regulačního plánu či regulační plán. Praha, Brno a Ostrava si mohou s výjimkou staveb dálnic, silnic, drah, civilních leteckých staveb, a staveb technické infrastruktury upravit podrobné požadavky na vymezování pozemků, požadavky na umísťování staveb a technické požadavky na stavby odlišně.
V § 137 odst. 2 NSZ je upravena obecná povinnost dodržovat cíle a úkoly územního plánování a požadavky na výstavbu stanovené…