dnes je 22.7.2025

Input:

Územní plánování - Pořizování územně plánovací dokumentace

15.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

601
Územní plánování – Pořizování územně plánovací dokumentace

Mgr. Martina Pavelková

Cíl lekce

Cílem této lekce je představit účastníkovi kurzu stavební právo hmotné a jeho souvislost se stavebním právem procesním. V této lekci bude věnována pozornost především základním obecným požadavkům na výstavbu, a to způsobem srovnání prováděcích právních předpisů k dosavadnímu stavebnímu zákonu č. 183/2006 Sb., s novou úpravou v novém stavebním zákoně.

1. Obecně k pořizování územně plánovací dokumentace

Jak vyplývá z předchozích kapitol, v územním plánování se velmi specificky spojují dva druhy působností, a to samostatná a přenesená. Typickým představitelem samostatné působnosti jsou místní samosprávy, zatímco přenesenou působnost vykonávají jako tzv. státní správu příslušné úřady, jako obecní úřad obce s rozšířenou působností či krajský úřad. Pořizování územně plánovací dokumentace je tohoto principu zářným příkladem. Jako příklad lze uvést, že o pořízení územního plánu a o jeho vydání rozhoduje místní samospráva, tedy zastupitelstvo obce. Vedení celého procesu pořízení a tedy koordinace všech veřejných zájmů navzájem i se zájmy samosprávy, jejich občanů a developerů je svěřeno do rukou pořizovatele, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností anebo zástupce pořizovatele na základě smluvního vztahu s obcí, která při sobě nemá obecní úřad způsobilý pořizovat.

NSZ upravuje stejně jako doposud čtyři druhy územně plánovací dokumentace, a to územní rozvojový plán, zásady územního rozvoje, územní plán a regulační plán. Úprava pořizování územně plánovací dokumentace je však v novém stavebním zákoně o poznání přehlednější oproti úpravě dosavadní, neboť proces pořízení je pro všechny druhy dokumentací sjednocen. Nejprve jsou tedy společně pro všechny dokumentace v § 72 a násl. NSZ upravena společná ustanovení, forma a závaznost územně plánovací dokumentace, a pak obsah jednotlivých druhů dokumentace. V dalším oddílu je v § 87 a násl. upraven samotný proces pořízení pro všechny dokumentace stejně.

V nové právní úpravě je rozlišováno mezi procesem pořízení územně plánovací dokumentace a procesem pořízení její změny (pro všechny druhy dokumentace užívá stavební zákon nyní stejný pojem "změna", čímž upustil u zásad územního rozvoje a územního rozvojového plánu od pojmu "aktualizace"). Zkrácený postup jako zvláštní typ pořízení změny již NSZ neupravuje.

Územně plánovací činnost vykonávána obecním úřadem a zástupce pořizovatele (§ 47, 48 a 50–53 NSZ)

Ze souvisejících změn oproti dosavadní právní úpravě vyplývajících z úpravy obecných a společných ustanovení v § 42 a násl. lze zmínit zejména přísnější požadavky na prokazování splnění kvalifikačních požadavků při výkonu územně plánovací činnosti obecními úřady, jejichž obce se rozhodnou pořizovat samostatně, tedy bez využití příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Nově je za účelem výkonu této činnosti – pro každé jednotlivé pořizování zvlášť - třeba získat potvrzení krajského úřadu o splnění kvalifikačních požadavků pro výkon územně plánovací činnosti.

Splnění kvalifikačních požadavků obecní úřad v těchto případech prokazuje prostřednictvím tzv. zástupce pořizovatele (v původní terminologii označován jako "letající pořizovatel"), kterému nově uděluje oprávnění k činnosti Ministerstvo pro místní rozvoj. Toto oprávnění uděluje ministerstvo na 5 let, tuto dobu lze na žádost zástupce pořizovatele prodloužit, a to i opakovaně. Při porušování povinností nebo právních předpisů zástupcem pořizovatele může ministerstvo toto oprávnění naopak zrušit.

  1. 1.1. Určený zastupitel (§ 49 NSZ)

NSZ upravuje v samostatném ustanovení postavení určeného zastupitele, resp. definuje, o koho se jedná. Dosavadní stavební zákon na tuto osobu poukazoval spíše namátkově, kdy její postavení a související rozsah kompetencí nebyly nikde konkretizovány. Nová právní úprava je v této části, stejně jako v částech věnujících se zástupci pořizovatele a udělování souvisejících oprávnění, přehlednější a systémovější.

Určený zastupitel je zvolený člen zastupitelstva obce nebo zastupitelstva kraje, který při pořizování územně plánovací dokumentace spolupracuje s pořizovatelem. Pořizovatel má naproti tomu nově formulovanou obecnou povinnost postupovat při pořizování v součinnosti s určeným zastupitelem. Nedojde-li mezi pořizovatelem a určeným zastupitelem ke shodě, což se v praxi občas stává, zejména např. u vypořádání připomínek, je pro pokračování v pořizování z hlediska souladu návrhu územně plánovací dokumentace s nadřazenou dokumentací, s právními předpisy a se stanovisky nadřízeného orgánu a dotčených orgánů rozhodující řešení navržené pořizovatelem, v ostatních případech řešení navržené určeným zastupitelem.

Územní rezerva (§ 56 NSZ)

S institutem územní rezervy pracoval i dosavadní stavební zákon, nový stavební zákon k jeho úpravě přistupuje komplexněji. Územní rezervou je specifický typ plochy nebo koridoru, které jsou vymezené v územně plánovací dokumentaci pro využití, jehož potřebu a plošné nároky je třeba následně prověřit. V územně plánovací dokumentaci musí být uvedeno uvažované budoucí využití, popřípadě podmínky pro jeho prověření. Změnit územní rezervu na klasickou návrhovou plochu lze pouze klasickou změnou územního plánu. V územní rezervě jsou zakázány jakékoliv změny v území,

Nahrávám...
Nahrávám...