V posledních letech se objevila nová technologie: aktivní tepelná ochrana. Zajímá Vás, v čem spočívá tato aktivní ochrana? Jste zvyklý na to mít aktuální informace? Přečtete si aktuální téma týdne!
Nízkoenergetické domy jsou charakteristické dobrou tepelnou izolací obvodového pláště. Díky nízké tepelné vodivosti má pak dům nízké tepelné ztráty. V posledních letech se objevila technologie, která jde trochu jiným směrem. Principem, jak snížit tepelné ztráty budovy, je snížení teplotního rozdílu mezi interiérem a exteriérem budovy. Toho je dosaženo umístěním potrubí distribuujícího teplonosnou látku do skladby obvodového pláště.
Podmínkou funkce systému je právě zajištění levného zdroje tepla pro zvyšování teploty obvodového pláště budovy. Zdrojem může být solární energie, například získaná z energetické střechy nebo energie geotermální, pokud je v daném místě k dispozici. Energetická střecha v tomto případě představuje řešení, kdy pod krytinou (nejlépe tmavé barvy) je umístěn systém potrubí určených k získávání ohřevu média, kterým je nabíjen zásobník v nebo pod objektem. Zdrojem tepla ale může být i zemní výměník, zvláště v oblastech, kde je možné též využívat geotermální energii. Systém by byl velmi vhodný v případě, kdy by k dispozici byla geotermální energie o dostatečné teplotě (10-20°C). Vzhledem k malému teplotnímu gradientu je ale nutné uvažovat s velkým objemem zásobníku (v řádu m3) , zvláště pokud v systémovém řešení pracujeme s měsíčním či sezónním zásobníkem tepla.
Celkově velkou výhodou je, že pro funkci systému postačí nižší teplotní parametry teplonosné látky, zdrojem tak může být třeba sezónní zásobník tepla (jádrový zásobník), teplo získané ze zeminy nebo jiné vhodné nízkoteplotní systémy.
Možné by však bylo využít i tepelné čerpadlo, které by v případě, že by teplota…