dnes je 25.5.2024

Input:

Pneumatické konstrukce

11.2.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

8.8.2
Pneumatické konstrukce

Nosný prvek

Nosným prvkem pneumatických hal je vzduch. Dmýchací zařízení, která jsou kontinuálně v chodu, vhánějí vzduch do konstrukce a udržují v ní stálý přetlak o přibližně 0,003 atm. Tímto přetlakem je držena a napínána povrstvená syntetická tkanina, která byla nejprve konfekcionována a pak sešita nebo svářena do vhodného tvaru. Tržná délka těchto oboustranně povrstvených tkanin je mimořádně vysoká. Leží mezi 300 až 600 kp/5 cm. Samozřejmým požadavkem je, aby materiál byl nesnadno vznítitelný. Požadovaný stupeň odolnosti proti vznícení určuje v NSR průmyslová norma DIN 4102.

Pneumatická hala může být postavena všude. S pomocí speciálního zakotvení anebo malých pruhových základů je pevně spojena s podkladem. Z membrány je síla přenášena na kotvu přes trubkový rám. Dmýchací zařízení umístěná vně haly jsou vlastně "opěrnými pilíři“ konstrukce. Vyrábějí potřebný vnitřní přetlak, takže se konstrukce obejde bez jakýchkoli tuhých stavebních prvků. Zajišťují dostatečné větrání, aniž by v hale byl průvan a mohou při použití teplovzdušných agregátů současně halu i vytápět.

Montáž pneumatické haly je jednoduchá a rychlá. Během několika málo hodin jsou tisíce čtverečných metrů kryté plochy připraveny pro nejrůznější účely použití.

Většina pneumatických hal je sestrojena z translucentně povrstvených tkanin, které propouštějí dostatek denního světla pro rovnoměrné a bezstínové osvětlení vnitřního prostoru. Povrstvené tkaniny lze však vyrábět i v libovolných barevných odstínech. Dvojité a otáčecí dveře (turnikety), případně vzduchové propustě pro vysokozdvižné vozíky či nákladní auta zajišťují, aby při vstupu nebo vjezdu do haly nedocházelo ke ztrátám přetlaku.

Přetlak vzduchu v hale je nepatrný a odpovídá zhruba rozdílu tlaku, jaký lze zaznamenat při jízdě výtahem ze šestého podlaží do přízemí. Přitom jsou pneumatické stavby tak stabilní, že je možno nejen se po jejich povrchu procházet, ale že na základě jejich aerodynamicky vhodného tvaru odolávají dokonce i orkánu.

Jestliže nosným prvkem konstrukce není vzduch, nýbrž membrána je napínána lany, vzpěrami a podobnými pomocnými prostředky, hovoříme o tak zvaných lehkých plošných konstrukcích.

Velice výhodně lze lehkými plošnými konstrukcemi zastřešit hokejové

Nahrávám...
Nahrávám...